Brigády podstupuje vedle studentů či důchodců i řada zaměstnanců, kteří potřebují přivýdělek pro napjatý domácí rozpočet. Brigáda je v praxi nejčastěji vykonávána na některou z pracovních dohod. Jaký vliv má brigáda na budoucí důchodové nároky?
Pro práci na několik týdnů či měsíců je pro zaměstnavatele ideální některá z pracovních dohod, protože veškerá administrativa je jednodušší. V případě, že je hrubá měsíční odměna z pracovních dohod do limitu, potom se z odměny neplatí sociální a zdravotní pojištění. V těchto případech neplatí sociální a zdravotní pojištění zaměstnanec ani zaměstnavatel. „Pro neplacení pojistného je nutné mít měsíční odměnu z dohody o provedení práce 10 000 Kč a méně a z dohody o pracovní činnosti 3 499 Kč a méně,“ doplňuje Gabriela Ivanco daňová poradkyně společnosti Mazars.Neplacení limitu = žádný důchodový vliv
Limit pro neplacení sociálního a zdravotního pojištění z pracovních dohod se sleduje u každého zaměstnavatele zvlášť. Někteří občané tak pracují pro více zaměstnavatelů současně a ani z jedné odměny neplatí sociální a zdravotní pojištění. Limit se sleduje každý měsíc. Při kolísání hrubé odměny v jednotlivých měsících je možné v některých měsících sociální a zdravotní pojištění platit a v jiných nikoliv. „Příjmy, ze kterých není zaplaceno sociální pojištění, se nezapočítávají do rozhodných příjmů pro výpočet starobního důchodu,“ upozorňuje Gabriela Ivanco.
Zvýšení doby pojištění
V případě, že je z hrubé odměny z pracovních dohod sraženo sociální pojištění, takový příjem se započítává při výpočtu starobního důchodu. Zvyšuje se osobní vyměřovací základ. Při práci pro dva zaměstnavatele současně na pracovní dohody podléhající odvodům na sociální pojištění se pro důchodové účely sčítají obě odměny. Druhým důležitým vstupním údajem pro výpočet starobního důchodu je získaná doba pojištění. Opět platí, že období, kdy je z pracovní dohody odváděno sociální pojištění, se do doby pojištění započítává. „Při práci na dvě pracovní dohody se však každý takto odpracovaný měsíc do doby pojištění pro výpočet důchodu započítává jako jeden měsíc,“ upřesňuje Gabriela Ivanco ze společnosti Mazars.Práce na dohody a zvýšení důchodu
Velmi oblíbený je přivýdělek na pracovní dohody pro starobní důchodce. Pokud je z dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti odváděno sociální pojištění, potom si lze po odpracování 360 dní požádat o zvýšení starobního důchodu. Měsíční částka důchodu se zvýší o 0,4 % výpočtového základu. O zvýšení starobního důchodu si však nemohou požádat předčasní důchodci, protože mohou mít příjem pouze ze zaměstnání nepodléhající sociálnímu pojištění. „Do dosažení řádného důchodového věku mohou předčasní důchodci pracovat pouze na pracovní dohody s hrubou odměnou do limitu,“ doplňuje Gabriela Ivanco.
Související
4. července 2023 14:21
23. června 2022 11:59
24. května 2018 10:29
14. srpna 2017 12:48
5. července 2017 13:29
20. června 2017 16:11