Nejmenší důchody v Česku: Kolik lidí je bere, jak s nimi vyžijí a mohou na tom být ještě hůř?

Důchodci v současné době pobírají průměrně 14 400 korun. To ve skutečnosti znamená, že zatímco někteří senioři mají důchody ve výši několika desítek tisíc korun, jiní mají penze podstatně nižší. A to téměř na úrovni existenční hranice.

Ilustrační fotografie

Nejvyšší důchody v Česku se pohybují nad hranicí 30 tisíc korun, ty nejmenší jsou naopak až desetkrát nižší. Minimální měsíční výše důchodu v roce 2020 totiž činí 4 260 korun.

Takovou částku přitom nepobírají desítky ani stovky jedinců, ale hned tisíce seniorů. Ze statistik vyplývá, že nízký důchod pobírá zhruba 10 tisíc důchodců.

Jde přitom o částku, která je na živobytí opravdu hraniční a dosahuje téměř úrovně životního minima. To v praxi znamená, že senioři s takto vysokým důchodem doslova přežívají a jen stěží si mohou zakoupit nezbytné věci pro život.

V budoucnu se ale svítá na lepší časy. Důchodové reformy totiž počítají s tím, že by všichni senioři měli jistých necelých osm tisíc korun, přesněji 7740 korun. V případě jiných variant dokonce více než 10 tisíc korun.

Stále však nikdo netuší, kde peníze na reformování důchodů vzít. Experti se přitom obávají, že pokud se finance nenajdou, budou muset důchody naopak klesat, a to řádově až o desítky procent. V takovém případě by senioři s už tak nedostatečnou penzí mohli skončit ještě hůře.

Témata: důchodci | MoneyMAG.cz

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky