Do důchodu zničení, nebo bez peněz. Tohle je plán vlády pro příští roky

Debata kolem důchodů neustává. Nikdo zatím neví, jak budou v budoucnu vypadat, nově se ale mluví i o tom, kdy senioři do penze vlastně půjdou. Současná hranice 65 let je podle ministryně pozdě, protože lidé do důchodu odcházejí s podlomeným zdravím. Podle nového návrhu by si ale penze měli zasloužit.

Ilustrační fotografie

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) tvrdí, že žádná parlamentní politická strana se nevyslovila proti návrhu důchodové komise rozdělit státní pilíř na dva, tedy na zásluhový a solidární.

Zatímco solidární by měl tvořit pevnou částku ve výši 7740 až 10 500 korun, zásluhový by si lidé měli odpracovat. "Je to také o tom, jak člověk byl prospěšný pro společnost. Potom bychom tam také chtěli bonus nebo prémii za to, když člověk pracoval déle než 41 let," řekla České televizi.

Dodala, že člověk, který celý život pracoval, by ve stáří neměl být pod hranicí chudoby. Problém ale vidí i ve věku odchodu do důchodu. Hranici 65 let sice považuje za udržitelnou a spravedlivou, dodala ale, že věk by se neměl posuzovat pouze z pohledu délky dožití, ale i podle délky života ve zdraví.

A ta je mnohem nižší, než oněch 65 let. Konkrétně o tři roky. "To je v Česku zhruba 62 let," dodala s tím, že zastropování věku důchodu je nastaveno o tři roky později, než kolik lidé žijí ve zdraví.

Návrh ale zpochybnila například předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová s tím, že nejde o reformu, ale jenom o "návrh, jakým způsobem rozdělit peníze".

Na České televizi dodala, že neřeší otázku, kde tyto peníze vzít, když důchodců přibývá na rozdíl od lidí v produktivním věku. "Paní ministryně říká, že to musíme řešit daňovou reformou a až za pět let, v dalším volebním období. To je zříkání se odpovědnosti a totální alibismus. Co se týče důchodové reformy, situace se nedá nazvat jinak než průšvih," uvedla.

TOP 09 s důchodovou reformou provazuje i osmiprocentní snížení odvodů. "Pokud bychom je snížili a dali lidem víc vydělat, oni sami by se mohli rozhodnout, jakým způsobem si sami budou na své důchody spořit," dodala.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky