Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Do důchodu zničení, nebo bez peněz. Tohle je plán vlády pro příští roky

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Debata kolem důchodů neustává. Nikdo zatím neví, jak budou v budoucnu vypadat, nově se ale mluví i o tom, kdy senioři do penze vlastně půjdou. Současná hranice 65 let je podle ministryně pozdě, protože lidé do důchodu odcházejí s podlomeným zdravím. Podle nového návrhu by si ale penze měli zasloužit.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) tvrdí, že žádná parlamentní politická strana se nevyslovila proti návrhu důchodové komise rozdělit státní pilíř na dva, tedy na zásluhový a solidární.

Zatímco solidární by měl tvořit pevnou částku ve výši 7740 až 10 500 korun, zásluhový by si lidé měli odpracovat. "Je to také o tom, jak člověk byl prospěšný pro společnost. Potom bychom tam také chtěli bonus nebo prémii za to, když člověk pracoval déle než 41 let," řekla České televizi.

Dodala, že člověk, který celý život pracoval, by ve stáří neměl být pod hranicí chudoby. Problém ale vidí i ve věku odchodu do důchodu. Hranici 65 let sice považuje za udržitelnou a spravedlivou, dodala ale, že věk by se neměl posuzovat pouze z pohledu délky dožití, ale i podle délky života ve zdraví.

A ta je mnohem nižší, než oněch 65 let. Konkrétně o tři roky. "To je v Česku zhruba 62 let," dodala s tím, že zastropování věku důchodu je nastaveno o tři roky později, než kolik lidé žijí ve zdraví.

Návrh ale zpochybnila například předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová s tím, že nejde o reformu, ale jenom o "návrh, jakým způsobem rozdělit peníze".

Na České televizi dodala, že neřeší otázku, kde tyto peníze vzít, když důchodců přibývá na rozdíl od lidí v produktivním věku. "Paní ministryně říká, že to musíme řešit daňovou reformou a až za pět let, v dalším volebním období. To je zříkání se odpovědnosti a totální alibismus. Co se týče důchodové reformy, situace se nedá nazvat jinak než průšvih," uvedla.

TOP 09 s důchodovou reformou provazuje i osmiprocentní snížení odvodů. "Pokud bychom je snížili a dali lidem víc vydělat, oni sami by se mohli rozhodnout, jakým způsobem si sami budou na své důchody spořit," dodala.

Témata:  důchodci důchody

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Poslanci schválili důchodovou reformu. Budou důchody férovější pro současnou i budoucí generaci?

Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo babiček. Chceme-li pro další generace v České republice zajistit důstojné stáří, jsou úpravy důchodového systému reagující na změny ve společnosti nezbytné. Dnes v Poslanecké sněmovně proběhlo třetí, tedy závěrečné, čtení návrhu MPSV. Reforma byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.