Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda už má jasno: Přebytek státního rozpočtu by měl být využit jako rezerva na důchody

Michaela Marksová
Michaela Marksová
Foto: Mikuláš Křepelka, EuroZprávy.cz

Ministryně práce Michaela Marksová navrhne, aby byl přebytek státního rozpočtu z roku 2016 převeden na speciální účet jako rezerva na důchody. Uspořených 62 miliard korun by tak mohlo být využito na výplatu a valorizaci důchodů v příštích letech. 

„Máme možnost postupovat sociálně odpovědně a vytvořit rezervu na horší časy. Využití přebytku státního rozpočtu tímto způsobem by umožnilo, aby mohly být penze valorizovány i v době, kdy ekonomika neprochází obdobím hospodářského růstu,“ uvedla ministryně Marksová.

Na tzv. důchodovém účtu je v současné době 22 miliard korun. Společně s přebytkem státního rozpočtu (62 miliard korun) by tak vznikla rezerva na důchody ve výši 84 miliard korun.

„Částka 62 miliard představuje zhruba 15 procent letošního rozpočtu na důchody a odpovídá výplatě důchodů na dva měsíce. Pro srovnání – výplata jednorázového navýšení důchodu o 1 200 korun v loňském roce si vyžádala výdaje v objemu 3,5 miliardy korun,“ dodala ministryně.

Pro správu a vedení vzniklé rezervy na budoucí důchody by mohl být využit tzv. Zvláštní účet rezervy pro důchodovou reformu, na který Ministerstvo financí za každý rok, ve kterém byly příjmy z pojistného vyšší než výdaje na důchody, převádí ze státního rozpočtu částku ve výši rozdílu těchto příjmů a výdajů. Peněžní prostředky tohoto účtu se používají na důchodovou reformu, a to na základě usnesení Poslanecké sněmovny na návrh vlády. Rezerva, na tomto zvláštním účtu, by tedy byla čistě vázána výhradně na výplatu důchodů a ani budoucí vlády by ji nemohly využít jiným způsobem. 

 

Témata:  Michaela Marksová důchody státní rozpočet

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

28. dubna 2025 12:40

Češi ročně investují 60 miliard do domácích mazlíčků. Výdaje rostou i kvůli inflaci

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku v uplynulých letech udeřila, se promítla i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa tak dnes běžná domácnost v ČR utratí průměrně zhruba 1500 korun měsíčně, za kočku zhruba polovinu této částky. Přitom alespoň jednoho psa vlastní na dva miliony českých domácností, alespoň jednu kočku pak bezmála 1,5 milionu domácností. Výdaje za „psa v obýváku“ tak činí přibližně 40 miliard korun ročně, kočky coby domácí mazlíčci pak v souhrnu vyjdou na přibližně 20 miliard korun.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Více času na bolest i radost: Pracovní volno se přizpůsobuje životním okamžikům

Spolu s flexinovelou zákoníku práce vstoupí 1. června 2025 v účinnost také novela, která upravuje okruh a rozsah osobních překážek v práci. Zaměstnanci nově získají například nárok na delší volno při úmrtí blízké osoby, zpřesní se pravidla pro pracovní volno na svatbu a zavedou se jasnější podmínky pro volno při hledání nového zaměstnání.