Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Mám odpracováno 25 let a důchodový věk. Přiznáte mi důchod?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Okresní správa sociálního zabezpečení Karlovy Vary proto uspořádala kulatý stůl s novináři z regionu, aby nejen u příležitosti probíhajícího jubilejního roku, kdy si Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) připomíná 25 let od svého vzniku, upozornila i na přetrvávající mýty o důchodech. Setkání proběhlo ve středu 13. 5. 2015, informuje MPSV.

V posledních týdnech stále častěji pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení (OSSZ) Karlovarského kraje lidem vysvětlují, že pro nárok na starobní důchod již nestačí získat 25 let důchodového pojištění. „Lidé, kteří v roce 2015 dosáhnou důchodového věku, musí však získat alespoň 31 let pojištění. Potřebná doba důchodového pojištění se podle současně platného zákona o důchodovém pojištění rok od roku prodlužuje, a to v závislosti na důchodovém věku budoucího starobního důchodce,“ objasnila ředitelka regionálního Pracoviště ČSSZ Mgr. Jana Klímová. Pomocí tzv. věkové kalkulačky lidé jednoduše zjistí svůj důchodový věk, k jakému datu jej dovrší a dobu pojištění, kterou pro nárok na důchod musí získat. Kalkulačka je k dispozici na webových stránkách MPSV: http://www.mpsv.cz/cs/2435. Získat potřebnou dobu pojištění je nezbytné i v případě invalidních či pozůstalostních důchodů (vdovský, vdovecký, sirotčí).

Ředitelka OSSZ Karlovy Vary Ing. Lenka Kollárová uvedla: „Na pracovníky OSSZ se lidé také obracejí s obavami, že budou mít nízký důchod, když se při výpočtu důchodu započítávají výdělky od roku 1986. Odcházejí ale uklidněni, protože se dozví, že výdělky z minulých let se násobí koeficienty, které slouží k přepočtu dřívějších příjmů na současnou hodnotu.“ A současně poučeni, že mzdu, kterou případně dostávali „na ruku“ nelze při výpočtu důchodu zohlednit. Vychází se jen z výdělků, ze kterých bylo řádně odvedeno pojistné.

Pracovníci OSSZ se shodují, že lidé by měli více věnovat pozornost dobám důchodového pojištění. Pokud se o ně budou zajímat v předstihu (či průběžně) může jim to významně ovlivnit bezproblémové řízení o důchodu, ať už starobním, invalidním či pozůstalostním. V podstatě existují dva způsoby, jak si dobu důchodového pojištění sledovat. Za prvé pro majitele datových schránek („datovek“) online prostřednictvím ePortálu ČSSZ, kde má každý k dispozici své „konto“ dob pojištění, za druhé zasláním žádosti o vystavení tzv. informativního osobního listu důchodového pojištění.

Jedním z hlavních cílů kulatého stolu bylo poukázat, že mezi lidmi stále přetrvávají mylné domněnky týkající se zejména důchodů, a pokusit se přiblížit oblast sociálního zabezpečení, kterou zajišťuje pro veřejnost OSSZ a ČSSZ. Do té patří zejména rozhodování o důchodech starobních, invalidních a pozůstalostních a dávkách nemocenského pojištění (nemocenské, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné, vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství). Nemocenské pojištění totiž není to samé jako zdravotní pojištění, které provádějí zdravotní pojišťovny podle vlastních předpisů. Do agendy OSSZ nepatří ani rozhodování o dávkách státní sociální podpory, které patří úřadům práce.

Témata:  důchodci důchody

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

11. dubna 2025 10:26

10. dubna 2025 9:17

Trumpův velký omyl: Obchodní válka mu přerostla přes hlavu, dolar padá

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Nemá obchodní válku, kterou rozjela, plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zrazuje, protože Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslabuje. Třeba česká koruna si vůči němu za dnešek připisuje (v čase 15:35) výrazné takřka procento. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy