Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Handicapovaní budou mít nově nárok na příspěvek na druhý invalidní vozík

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

V novele zákona o zdravotním pojištění, která má platit od příštího roku, bude nově nárok na příspěvek na druhý mechanický invalidní vozík k elektrickému. Podle handicapovaných je ale 14.000 korun, s nimiž novela počítá, málo, koupí se za ně jen ten nejobyčejnější. Žádají také, aby vozíky nebyly majetkem pojišťoven, ale jejich, když si na ně připlácejí vysoké částky. Informace dnes zazněly na jednání sněmovního výboru pro zdravotnictví.

"Domníváme se, že z hlediska občanského zákoníku není možné, aby pojištěnec platil tolik peněz a pak nemohl ten prostředek plně používat," řekl na jednání předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Václav Krása. Sám ale upozornil, že pak bude problematické, aby pojišťovna hradila opravy vozíku, který nevlastní. Ministerstvo jeho připomínky akceptovalo a podpoří pozměňovací návrh poslance Jiřího Běhounka (ČSSD). Zákon tak stanoví finanční limit, do nějž budou pojišťovny opravy hradit.

Handicapovaní rovněž upozorňují, že za příspěvek od pojišťovny dá koupit jen základní model vozíku bez individuálních úprav. Ty jsou ale nezbytné, pokud má na něm člověk trávit denně několik hodin. Elektrické vozíky totiž většinou lze používat jen venku, doma používají druhý, manuální.

"Dnes nemají nárok na žádný druhý vozík. Je to takový trochu nadstandard. Nemusí být v úplně nejoptimálnější kvalitě, protože ho používají ve svém domácím prostředí," řekl k tomu ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Krása chce také prosazovat, aby nárok na proplacení doplatků na léky měli kromě starobních důchodců příjemci invalidních důchodů. "Jejich důchodyjsou nižší než průměrný seniorský důchod," upozornil.

Novela řeší nový systém úhrady zdravotnických prostředků. Jde o různé výrobky od obvazů a vatových tamponů přes kompresní punčochy, ortézy, berle, chodítka a protézy, brýle, paruky, pomůcky pro diabetiky a naslouchátka až po vozíky pro handicapované.

Senátoři předchozí úpravu napadli u Ústavního soudu, protože podle nich systém umožňoval pojišťovnám, aby si samy určovaly, jestli a v jaké výši pomůcku uhradí. Podle senátorů to zasahovalo do práv pojištěnců i výrobců pomůcek. Soud v tom shledal rozpor s právem na bezplatnou zdravotní péči.

Nově si podle novely základní parametry úhrady stanoví přímo výrobci tím, že svůj produkt zařadí do skupiny výrobků. Stát bude řešit jenom chyby, na které mohou upozornit zdravotní pojišťovny, konkurenti nebo Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ministerstvo zdravotnictví předpokládá, že jich budou nejvýše jednotky procent.

Úspory si úřad slibuje od pravidelných revizí cen jednotlivých kategorií. Novela umožňuje uzavřít takzvanou dohodu o nejvyšší ceně pojišťovny s dodavatelem, který garantuje snížení ceny a pokrytí aspoň poloviny trhu. SÚKL pak může podle dohody snížit ceny v celé kategorii.

Zdravotní pojišťovny budou také moci požádat SÚKL o vypsání cenové soutěže. Půjde o elektronickou aukci, která bude platná v případě, že se v ní podaří cenu kategorie snížit aspoň o deset procent a přihlásí se do ní aspoň tři dodavatelé. V případě individuálně připravovaných zdravotnických prostředků, jako jsou například protézy končetin, zaplatí pojišťovny 75 až 99 procent ceny.

Témata:  zdravotní postižení sociální dávky

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Marian Jurečka

Poslanci schválili důchodovou reformu. Budou důchody férovější pro současnou i budoucí generaci?

Současný důchodový systém je dlouhodobě neudržitelný. Prodlužuje se doba dožití a zvyšuje se podíl seniorů nad 65 let. Lidé častěji studují a nastupují do práce později, než tomu bylo dříve, a rodí se méně dětí, než tomu bylo zvykem u našich rodičů nebo babiček. Chceme-li pro další generace v České republice zajistit důstojné stáří, jsou úpravy důchodového systému reagující na změny ve společnosti nezbytné. Dnes v Poslanecké sněmovně proběhlo třetí, tedy závěrečné, čtení návrhu MPSV. Reforma byla přijata s některými pozměňovacími návrhy.