Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zákon proti dvojímu zdanění s Tchaj-wanem poslanci schválili

Poslanecká sněmovna
Poslanecká sněmovna
Foto: Mikuláš Křepelka / EuroZprávy.cz / INCORP images

Sněmovna schválila zákon, který má zamezit dvojímu zdanění ve vztazích s Tchaj-wanem. Protože Česko s ohledem na politiku jedné Číny neuznává Tchaj-wan jako samostatný stát, bude mít kvůli zamezení dvojímu zdanění zákon místo standardní smlouvy. Nyní ho dostane k posouzení Senát.

Pro zákon hlasovalo 149 ze 168 přítomných poslanců napříč stranami. Proti schválení zákona hlasovali pouze poslanci KSČM.

Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) se očekává, že Tchaj-wan přijme obdobné vnitrostátní opatření jako česká strana. Náměstek ministerstva financí Stanislav Kouba řekl už v květnu členům sněmovního zahraničního výboru, že Česko tím, že neuzavírá mezinárodní smlouvu s Tchaj-wanem, říká, že ho dále jako stát neuznává.

Příjmy českých firem a lidí plynoucích z Tchaj-wanu, který je označován za jednoho z asijských ekonomických tygrů, jsou nyní zdaňovány v Česku bez ohledu na to, jestli podléhají zdanění v Tchaj-wanu. Daň zaplacenou na Tchaj-wanu si může poplatník pouze uplatnit jako výdaj. Zároveň příjmy osob, které jsou přihlášeny k placení daní na Tchaj-wanu a které získávají na území ČR, podléhají zdanění v ČR. Návrh zákona, který to má změnit, je výsledkem dohody z prosince 2017.

Témata:  Tchaj-wan daně poslanecká sněmovna

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

29. dubna 2025 9:34

Hypotéka bez vlastních úspor: Jak dnes financovat 100 % ceny nemovitosti

Vlastní bydlení se stává luxusem. Ceny nemovitostí lámou rekordy a většina domácností nedosáhne na potřebnou hotovost pro vstup do hypotéky. Přestože banky dříve nabízely 100% financování, dnes od žadatelů vyžadují podíl z vlastních zdrojů. Oficiální důvody jsou jasné -  snižování rizika. Neoficiálně? Klienti si musí najít alternativní cesty, jak chybějící desítky či stovky tisíc pokrýt.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Elektronické daňové přiznání: Co musí vědět každý zaměstnanec i podnikatel

I když je mezi zaměstnanci a podnikateli řada odlišností, některé povinnosti jsou stejné. Obě skupiny platí sociální a zdravotní pojištění nebo odvádějí daň z příjmů. Právě ta je pro mnoho z nich „noční můrou“. A to zejména kvůli daňovému přiznání a souvisejícím výpočtům. Jak daň z příjmů správně vypočítat a na co nezapomenout?