Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dnes je den daňové svobody, o čtyři dny dřív než loni

Daně, ilustrační fotografie
Daně, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Dnes podle výpočtu Liberálního institutu nastává den daňové svobody. Dosud v letošním roce teoreticky veškeré příjmy lidí připadaly státu, ode dneška půjdou na konto občanů. Češi na stát pracovali 163 dnů, o čtyři dny kratší dobu než loni. Ve srovnání se zeměmi Organizace pro hospodářkou spolupráci a rozvoj (OECD) je v Česku den daňové svobody později, průměr organizace byl 6. června.

Proti předchozím čtyřem letům se den daňové svobody posunul blíž k začátku roku, za posledních 20 let je ale letos doba, po kterou lidé musí pracovat na stát, mírně nadprůměrná. Nejdříve v tomto století oslavilo Česko den daňové svobody v roce 2018, kdy připadl na 22. května. Nejpozději byl v roce 2021, kdy připadl na 25. června.

Liberální institut pro výpočet Dne daňové svobody používá metodiku zaměřenou na výdajovou stranu veřejných financí. Jsou to totiž právě výdaje, které je nutné financovat daňovými příjmy a které, v případě deficitních rozpočtů, podmiňují i nutnost splácet v budoucnu dluh.

Den daňové svobody vypočítává i poradenská společnost Deloitte, která ale využívá jinou metodiku než Liberální institut. Podle Deloitte připadne letos den daňové svobody na 17. června, proti loňsku bude o jeden den dřív.

Témata:  den daňové svobody daně

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy