Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dnes je den daňové svobody, o čtyři dny dřív než loni

Daně, ilustrační fotografie
Daně, ilustrační fotografie
Foto: Adam Mráček / INCORP images

Dnes podle výpočtu Liberálního institutu nastává den daňové svobody. Dosud v letošním roce teoreticky veškeré příjmy lidí připadaly státu, ode dneška půjdou na konto občanů. Češi na stát pracovali 163 dnů, o čtyři dny kratší dobu než loni. Ve srovnání se zeměmi Organizace pro hospodářkou spolupráci a rozvoj (OECD) je v Česku den daňové svobody později, průměr organizace byl 6. června.

Proti předchozím čtyřem letům se den daňové svobody posunul blíž k začátku roku, za posledních 20 let je ale letos doba, po kterou lidé musí pracovat na stát, mírně nadprůměrná. Nejdříve v tomto století oslavilo Česko den daňové svobody v roce 2018, kdy připadl na 22. května. Nejpozději byl v roce 2021, kdy připadl na 25. června.

Liberální institut pro výpočet Dne daňové svobody používá metodiku zaměřenou na výdajovou stranu veřejných financí. Jsou to totiž právě výdaje, které je nutné financovat daňovými příjmy a které, v případě deficitních rozpočtů, podmiňují i nutnost splácet v budoucnu dluh.

Den daňové svobody vypočítává i poradenská společnost Deloitte, která ale využívá jinou metodiku než Liberální institut. Podle Deloitte připadne letos den daňové svobody na 17. června, proti loňsku bude o jeden den dřív.

Témata:  den daňové svobody daně

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

3. května 2025 22:05

Legenda odchází: Warren Buffett končí v čele impéria Berkshire Hathaway

Legendární investor Warren Buffett letos po šedesáti letech končí v čele investiční společnosti Berkshire Hathaway. Stane se tak koncem roku, přičemž jej v roli generálního ředitele nahradí Greg Abel. Toho si Buffett, který letos oslaví 95. narozeniny, jako svého nástupce vyhlédl již před lety. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Elektronické daňové přiznání: Co musí vědět každý zaměstnanec i podnikatel

I když je mezi zaměstnanci a podnikateli řada odlišností, některé povinnosti jsou stejné. Obě skupiny platí sociální a zdravotní pojištění nebo odvádějí daň z příjmů. Právě ta je pro mnoho z nich „noční můrou“. A to zejména kvůli daňovému přiznání a souvisejícím výpočtům. Jak daň z příjmů správně vypočítat a na co nezapomenout?