Na vnitru dostali odměny, pak sepsali přílepek na utajení platů

Krátce před koncem mandátu ministra úřednické vlády Martina Peciny poslal jeho náměstek Richard Nouza v tajnosti rekordní odměny úředníkům ministerstva vnitra, kteří o pár měsíců později sepsali přílepek, jehož pomocí chtěli dosáhnout utajení platů. Píší o tom pondělní Hospodářské noviny (HN).

660

Náměstek Nouza poslal 380 tisíc korun svému podřízenému Františku Vaverovi. "Za plnění nejvýznamnějších a zvlášť závažných úkolů, řádný a efektivní chod úseku veřejné správy, legislativy a archivnictví," odůvodnil oficiálně Nouza odměny, aniž by uvedl jediný konkrétní příklad. Podrobněji statisíce nevysvětlil ani v rozhovoru s HN. "Odměny jsem navrhoval vždy v přímé úměře k plnění nejvýznamnějších úkolů v souladu se zákoníkem práce," uvedl.
 
Vavera na štědré prémie zjevně nezapomněl. Když se stal náměstkem místo Nouzy, dosadil bývalého nadřízeného na post ředitele svého kabinetu. A právě Vaverova ministerská sekce na jaře letošního roku připravila cenzorský paragraf, který v tichosti - bez vědomí současného ministra Jana Kubiceho - prosadila do zákona o zdravotnických službách. Pro úplnost je nutné přiznat, že Vavera místo náměstka opustil jedenáct dní před kritizovaným přílepkem. Nouza ve funkci šéfa kabinetu náměstka ovšem nezůstal.

Ministerstvo vnitra nakonec pod tlakem muselo odtajnit i jména sedmi úředníků, kteří přílepek - v korektním úředním jazyce šlo o připomínku - připravili. "Doplnění vzešlo z odboru dozoru a kontroly veřejné správy," sdělil před časem mluvčí Vladimír Řepka. "Jednalo se o týmovou práci, která byla vedena odbornými znalostmi a zkušenostmi, nikoliv politickým zadáním."
 
Tento návrh, vedený odbornými znalostmi a zkušenostmi, odsouhlasila ředitelka odboru dozoru a kontroly veřejné správy Marie Kostruhová. Tatáž Kostruhová měla zkušeností s vysokými prémiemi dost - byla mezi vyvolenými, kteří loni v červnu od Nouzy dostali také výjimečnou jednorázovou odměnu 200 tisíc korun. Ještě jeden moment propojuje Nouzovy odměny a cenzorský paragraf: ani o jedné akci prý úřadující ministři nevěděli. "Ať to udělal kdo chtěl, je to neomluvitelné," řekl HN k rekordním odměnám exministr Pecina.
 
Pokud by aktivisté na utajující přílepek včas neupozornili a upravený zákon by začal platit, podrobnosti o "Nouzových" odměnách by navždy zůstaly skryty za zdmi ministerstva vnitra.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky