Babišova náměstkyně popisuje ministerstvo: Větší nepořádek jsem neviděla

Náměstkyně Ministerstva vnitra Adriana Krnáčová, kterou do resortu nominovalo hnutí ANO, Hospodářským novinám prozradila, že ministerstvo prověřuje miliardy korun, které v posledních letech padly na státní IT projekty. Je prý také možné, že se prověrka nakonec dostane i do rukou policie.

Diskuse: 3

660
reklama

"Nahlédla jsem do té agendy a musím bohužel říct, že větší nepořádek jsem ještě neviděla," sdělil náměstkyně ministerstva Adriana Krnáčová, bývalá ředitelka české pobočky protikorupční organizace Transparency International.

Ve svém vyjádření nechtěla být více konkrétní, a to z jednoho prostého důvodu - je prý dost možné, že se zakázkami bude nakonec zabývat i policie. Jedná se konkrétně o nákladné projekty, které v posledních letech vznikaly na elektronizaci státní správy. Největšími z nich byly podle deníku základní registry za 2,5 miliardy korun nebo projekt kontaktních míst CzechPoint pro vyřizování úředních věcí na přepážkách radnic nebo na pobočkách pošt.

Podle Krnáčové, má chystaný audit odhalit, za jaké projekty se na vnitru utrácelo, co pozitivního přinesly a jestli se náklady na jejich tvorbu a správu vyplatily. Těžko se prý ale dohledává, kdo z úředníků je za chod projektů zodpovědný. "Na jednom projektu se vystřídá v průběhu dvou let dvanáct lidí, nejsou doklady a není jasné, kdo a na čem dělal," popisuje HN.

Zakázky, které nyní prověřuje, sahají až do doby, kdy těmto projektům šéfovali dva náměstci. Za ministra Radka Johna Michal Moroz, o němž expremiér Nečas mluvil jako o "bezpečnostním riziku". Druhým náměstkem byl Radek Šmerda, ve funkci za ministra Jana Kubiceho.

"Je to jak v Afghánistánu: všude nášlapné miny a my potřebujeme dobrou jednotku, která je najde a zlikviduje," popisuje náměstkyně Krnáčová a vytváří si vlastní tým odborníků, kteří budou projekty podrobně zkoumat.

Loading...

Diskuze: Babišova náměstkyně popisuje ministerstvo: Větší nepořádek jsem neviděla

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 3, poslední 30.11.-0001 00:00 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 3 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky