Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vyšší minimální mzda i odpočty. I to nás čeká od ledna

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Za měsíc je tu nový rok a s ním přijde řada změn, které se dotknou životů většiny z nás. Nejvýznamnější změny čekají na podnikatele a lidi s nejnižšími příjmy. Odpadne také papírování spojené s daňovými přiznáními.

Nejméně 55 korun měsíčně navíc budou muset od Nového roku vytáhnout z kapsy podnikatelé a živnostníci na zálohách na sociální a zdravotní pojištění. Měsíčně tak za obě položky zaplatí nově minimálně 3795 korun.

Daňové přiznání k DPH bude možné v příštím roce odevzdat jediným způsobem - elektronicky. Největší změnou pro plátce DPH budou ale tzv. kontrolní hlášení. Ta bude nutné podávat každý měsíc a podnikatelé do nich budou uvádět nejen jaké položky s DPH komu fakturují, ale také o, jaké sazby daně z přidané hodnoty uplatňují

Změní se také odpočitatelné položky za dítě. Za více dětí budou moci rodiče uplatnit větší odpočty. Daňové zvýhodnění u druhého dítěte se nově zvýší o 1200 korun a to na více než 17 tisíc. Odpočitatelná položka ze základu daně pro třetí dítě pak bude dokonce bezmála 21 tisíc korun!

"Když si děláme průzkum, které skupiny jsou u nás daňově nezvýhodněné, tak jsou to právě mladé rodiny s dětmi. Zvýhodnění této skupiny obyvatel určitě není na škodu, je to příjemný krok," uvedla pro TV Nova ekonomka Markéta Šichtařová.

Zvýší se i minimální mzda. V příštím roce stoupne o 700 korun na 9900. Přilepší si také pracující invalidní důchodci. Těm stoupne nejnižší měsíční odměna ze současných osmi tisíc na 9300 korun. Za další rok by pak měli mít minimální mzdu hendikepovaní lidé stejně vysokou, jako jejich zdraví kolegové!

Témata:  CZK DPH minimální mzda

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 9:38

Bloomberg: Češi opět nakupují ruský plyn, podrývají evropskou energetickou nezávislost

Češi se vrací k ruskému plynu, píše agentura Bloomberg. Česko tak podle ní patří k několika zemím, které hatí celoevropskou snahu odstřihnout se od ruských dodávek energií. Taková snaha je skutečností uplynulých dvou let, po ruské invazi na Ukrajinu. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy