Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zaplatit daň z nemovitých věcí bude jednodušší. Co se změní?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí (nebo její první splátky) na zdaňovací období roku 2015 končí 1. června. Finanční správa, jako každoročně, rozesílá poštou složenky k zaplacení této daně. V obálce letos navíc poplatníci najdou i leták s instrukcemi jak postupovat, když chtějí tuto daň od příštího roku platit mnohem jednodušeji - prostřednictvím SIPO, informuje Finanční správa.

Nepřesáhne-li částka daně 5000 korun, je splatná celá do 1. června. Je-li daň vyšší než 5000 korun, je splatná ve dvou splátkách, avšak poplatník ji může v uvedeném termínu zaplatit i najednou.

Informaci o celkové výši daně a případném přeplatku nebo nedoplatku, se poplatník dozví z oddělitelné části složenky, stejně jako adresu územního pracoviště, kde je uložen jeho daňový spis k dani z nemovitých věcí. Kdo vlastní více nemovitostí v jednom kraji, najde v obálce jen jednu složenku, kde budou platby za všechny nemovitosti v kraji sečteny dohromady. Kdo vlastní nemovitosti na území různých krajů, najde v téže obálce více složenek.

Daň může být zaplacena buď složenkou na kterékoliv poště nebo bezhotovostním převodem z účtu poplatníka na účet finančního úřadu, případně hotově v pokladně finančního úřadu. Aby se u pokladen netvořily nepříjemné fronty, složenky jsou poplatníkům postupně rozesílány tak, aby v jedné lokalitě neobdrželi všichni složenky současně. Poslední složenky by měly být takto doručeny nejpozději do 25. května.

Poplatníkům daně z nemovitých věcí, u nichž na zdaňovací období roku 2015 došlo ke změně výše daně oproti předchozímu roku, případně oproti částce vypočtené v daňovém přiznání, sděluje novou výši daně místně příslušný finanční úřad nejčastěji hromadným předpisným seznamem. Tento seznam je pro poplatníky zpřístupněn k nahlédnutí na všech územních pracovištích příslušného finančního úřadu v pracovních dnech od 30. dubna do 1. června včetně.

Finanční správa v této souvislosti upozorňuje poplatníky, že v důsledku nabytí účinnosti nové vyhlášky Ministerstva zemědělství byla od letošního roku zvýšena částka daně z nemovitých věcí za pozemky orné půdy, vinic, chmelnic, ovocných sadů, zahrad a trvalých travních porostů. Protože zvýšení ceny půdy za 1 m2 je v řádu haléřů až korun a sazby daně z těchto druhů pozemků jsou velmi nízké, nejedná se o nijak zásadní zvýšení daně. Poplatníci nejsou z důvodu uvedené změny povinni podávat daňové přiznání, správce daně vyměří daň z moci úřední.

Právnické osoby obdrží informaci o daňové povinnosti k dani z nemovitých věcí do datových schránek.

Informace o možnosti placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO od roku 2016Současně se složenkami obdrží letos poplatníci v obálkách i leták s informacemi o možnosti placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím soustředěné inkasní platby obyvatelstva (SIPO). Jde o pilotní projekt Finanční správy, kdy počínaje rokem 2016 budou moci poplatníci daně z nemovitých věcí využít možnosti placení této daně prostřednictvím SIPO. V rámci informační kampaně proto obdrží společně se složenkou pro placení daně na rok 2015 také informační leták, který obsahuje formulář „Oznámení o placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO“. Kdo bude mít o tento způsob placení zájem, odevzdá vyplněný formulář nejpozději do 31. ledna 2016 svému místně a věcně příslušenému správci daně a v roce 2016 a dál už bude jeho daňová povinnost automaticky hrazena prostřednictvím SIPO.

Podmínky placení daně z nemovitých věcí prostřednictvím SIPO a veškeré další informace k pilotnímu projektu naleznete na internetových stránkách finanční správy http://www.financnisprava.cz.

Témata:  CZK daň z nemovitosti

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy