Zvýší poslanci DPH? Co všechno zdraží?

Dražší potraviny, léky, dětské pleny, tiskoviny i dopravu, to vše přinese novela zákona o dani z přidané hodnoty (DPH), kterou na své mimořádné schůzi v příštím týdnu projedná Poslanecká sněmovna v druhém čtení. Změny mají zajistit peníze na financování důchodové reformy.

660
reklama

"Novela navrhuje v souvislosti s penzijní reformou upravit parametry DPH ve dvou krocích," uvedl normu při prvním čtení ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který je jejím navrhovatelem.
 
Rok 2012 podle něj bude v případě přijetí zákona znamenat skok snížené daňové sazby z 10 na 14 procent. O rok později by měla sazba vystoupat až na 17,5 procenta. Na stejnou úroveň má zároveň k 1. lednu 2013 klesnout stávající základní, tedy 20procentní sazba DPH.
 
Sloučení sazeb daně z přidané hodnoty během diskuse v prvním čtení kvitoval zejména poslanec ODS Michal Doktor. "To, že se koalice shodla na jednotné sazbě DPH, vidím jako Svatý grál. To je ten Jeruzalém, o nějž se bojuje v mnoha zemích," řekl.
 
Naopak ostře proti zvyšování DPH vystupovali opoziční poslanci. Podle Antonína Sedi z ČSSD dopadne plánované opatření zejména na nízkopříjmové skupiny obyvatel. "Současná vláda, které se chce zbavit 80 procent občanů, hodná snížit životní úroveň většiny populace. Rodiny s dětmi sice dostanou kompenzaci, ale na starobní důchodce a osoby se zdravotním postižením není prozatím pamatováno," prohlásil.
 
Jeho stranický kolega a jihomoravský hejtman Michal Hašek zase připomněl, že strany vládní koalice před volbami slibovaly nezvyšování daní. "Budeme zřejmě jedinou zemí Evropské unie s jednotnou sazbou DPH. Vláda navíc toto své opatření dostatečně nekompenzuje," uvedl Hašek a dodal, že kroky vlády v oblasti DPH budou 'průserem' pro kraje a obce.

Podle komunistických poslanců je cílem novely pouhé zalátání děr na důchodovém účtu. Stínový ministr financí KSČM Jiří Dolejš při projednávání zákona vystoupil především proti takzvanému opt-outu. "Abych to vysvětlil. Z univerzálního pojištění každého občana na důchod si ti bohatší vezmou tři procenta, aniž by se těch chudších ptali. A tyto peníze pak logicky budou chybět," podotkl.

Nejostřeji ale proti vládě během prvního čtení vystoupil středočeský hejtman a poslanec ČSSD David Rath. "Vy ženete rodiny do chudoby. Je to vaše zvrácená, úchylná radost. Spousta lidí má prostě radost, když je na tom lépe než ostatní. Vy potřebujete ale společnost tlačit ještě dolů, aby se lidé měli hůř," prohlásil Rath a pokračoval: "Jak vám ale většina občanů ublížila, že se takto mstíte? Vy skutečně musíte nenávidět většinu obyvatel v této zemi. Jinak si to nejde vysvětlit."
 
Dodatečné výnosy z DPH mají posílit rezervní fond určený na důchodovou reformu. Zatímco dosud měl být účet plněný hypotetickým přebytkem mezi vyplacenými důchody a vybranými příjmy z důchodového pojištění, nově sem má jít 7,2 procenta příjmů z DPH připadající na státní rozpočet. Při očekávaných daňových příjmech v roce 2012 by do rezervy mohlo jít zhruba 15 miliard korun.
 
Daňové změny kalkulují také s přerozdělením peněz vybraných na DPH mezi stát, obce a kraje. Zatímco počínaje rokem 2012 se má poměr vychýlit mírně ve státní prospěch, podíl pro samosprávy se sníží.
 
"DPH je jednou z centrálních redistribučních daní, které jsou sdílené a o které se stát dělí s rozpočty krajskými a obecnými. Je potřeba upravit koeficienty, aby všechny dodatečně vybrané peníze šly na zvláštní účet na důchodovou reformu," zmínil ministr financí.
 
Kraje si z koláče vybrané DPH mají místo letošního 8,92 procenta ukousnout jen 8,29 procenta, u obcí je propad výraznější - z 21,4 procenta na necelých 20 procent. Protože mají ale celkové příjmy z DPH vzrůst, obce i kraje si celkově zřejmě polepší. Pro obecní rozpočty by zvýšení daně mělo znamenat přínos ve výši 4,5 miliardy, pro kraje zhruba dvě miliardy korun.

"Chtěl bych zdůraznit, že vedle sjednocení sazeb DPH, ke kterému dojde v roce 2013, se mění také rozpočtové určení takto vybraných daní a zavádí se také kompenzace na dani z příjmu," řekl k novele již dříve premiér Petr Nečas.
 
Zvyšování daní tedy plánuje vláda vybraným skupinám obyvatel, zejména rodinám s dětmi, částečně kompenzovat. Nárok na daňové zvýhodnění se rodiči na vyživované dítě v jeho domácnosti zvýší z 11 604 korun o 1800 korun za rok, tedy o 150 korun měsíčně. Strop pro související daňový bonus má vzrůst o 8100 korun z 52 200 na 60 300 korun.
 
"Předpokládáme dopad na čtyřčlennou rodinu podle struktury spotřeby mezi 300 a 500 korunami měsíčně. Dvě děti jsou 300 korun, takže je to velmi významná kompenzace," doplnil Kalousek.
 
Zatímco sbližování sazeb DPH má příští rok státu přinést podle odhadu ministerstva financí 21,3 miliardy korun, o rok později to už bude 22,5 miliardy korun navíc. Kompenzace pro fyzické osoby budou naopak rozpočtovou ztrátou ve výši 3,4 miliardy korun ročně.

Snížená sazba DPH v současnosti platí pro potraviny včetně nápojů, krmiva pro zvířata, léky, dětské pleny a autosedačky, knihy, noviny a časopisy. Méně jsou dosud daněné také pomůcky pro zdravotně postižené. 10procentní daň zatím stát vybírá také z dopravy, ubytovacích služeb i sociální a zdravotní péče, pokud není od daně úplně osvobozena. Do nižší sazby DPH patří rovněž služby posiloven, provozování solných jeskyní nebo pohřební služby.
 
S daňovou reformou úzce souvisí reforma penzí. Vláda v ní plánuje umožnit lidem, aby si část peněz ze státem spravovaného průběžného důchodového systému vyváděli do soukromých penzijních fondů. Lidé by sem mohli převádět až tři procentní body ze stávajících odvodů na sociální pojištění, ale jen za předpokladu, že další dva body si přidají ze svého. Důchodová reforma se má plně rozběhnout v roce 2013, tedy v roce, kdy se podle vládního plánu sazba DPH sjednotí na úrovni 17,5 procenta.

Témata: dph

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky