řemeslníci

Ilustrační fotografie

Distanční výuka na středních odborných školách: Řemeslo se z domova naučit nedá

Aktuality

České střední školy v letošním školním roce navštěvuje celkem 423 838 studentů. Velká část z nich se od pondělí bude muset učit doma. Ne pro všechny typy škol je ale distanční výuka vhodná. Problémy mají zejména střední odborné školy. Ty navštěvuje celkem 102 303 žáků. Výpadek praktické výuky je prozatím nečeká, na praxe dál chodí do školy.

Poslanecká sněmovna

EET se rozšíří na řemeslníky, lékaře a další obory. Sněmovna přehlasovala Senát

Aktuality

Elektronická evidence tržeb (EET) se rozšíří na zbývající obory, které jí dosud nepodléhaly. Některé služby a zboží, například vodné a stočné nebo audioknihy, se přesunou do nejnižší, desetiprocentní sazby daně z přidané hodnoty. Rozhodla tak Sněmovna, když dnes i přes nesouhlas opozice přehlasovala senátní veto a stvrdila vládní novelu zákona o EET, která tyto změny přináší. Nyní ji dostane k podpisu prezident.

Ilustrační fotografie

Mistrovské zkoušky pro řemeslníky by mohly začít fungovat od příštího roku

Aktuality

Mistrovské zkoušky pro lidi s výučním listem by mohly začít fungovat od příštího roku. Ministerstvo školství (MŠMT) na konci minulého týdne poslalo na ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) návrh zákonného opatření, do prázdnin by měl návrh dostat legislativní podobu. Otázka přijetí na vládu pak bude rychlá, protože s tématem není zásadní problém, řekl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO) na dnešním zahájení konference Hospodářské komory ČR a Evropské učňovské řemeslné aliance o rozvoji učňovského školství v ČR a EU.

Brašnářství

Ekonomika

V Česku zanikají tradiční řemesla. V ohrožení jsou brašnáři, v republice jich je pár

Dráteník, kloboučník, výrobce zápalek nebo kartáčník – to jsou řemesla, která v Česku už neexistují. Podobný osud pravděpodobně čeká brašnáře – generace těch, kteří se vyučili řemeslu, pomalu stárne a mladé lidi obor netáhne. Navíc v Česku chybějí školy, kde by se mladí brašnáři učili. Některé dílny se snaží „vychovat“ si vlastní zaměstnance a obor zachránit.

Ilustrační fotografie

Bojíme se barev? Proč je bílá nesmrtelná?

Magazín

Bílá barva je nesmrtelná. Lidé ji milují nejen na oblečení, ale i ve svých domácnostech. Důvody mohou být různé – u někoho může hrát roli strach z výstředností, někdo upřednostňuje minimalistický styl a pro dalšího naopak bílý interiér představuje ideální základ pro vytváření zajímavých a originálních kombinací.

Ilustrační fotografie

Řemeslníků je v České republice nedostatek a stále jich ubývá. Blýská se na lepší časy?

Ekonomika

Že je řemeslníků v České republice nedostatek, a spíše jich ubývá, je známý fakt. Učňovské školství prodělalo velký útlum a zájem o to „jít na řemeslo“ již dlouho klesal. Blýská se na lepší časy? Údaje z pracovního trhu říkají, že nedostatek kvalifikovaných řemeslníků se stále prohlubuje, školy, které je vychovávají, ale hlásí mírný nárůst zájmu.

Děsivá budoucnost Česka: Budou chybět stovky tisíc řemeslníků

Děsivá budoucnost Česka: Budou chybět stovky tisíc řemeslníků

Ekonomika

Nikdo vám neopraví kapající kohoutek, nepostaví dům a nenajíte se v hospodě! Pokud Česká republika v nejbližší době nezmění způsob základního a středoškolského vzdělávání, bude mít v příštích patnácti letech vážný problém s řemeslnickými profesemi a také s nezaměstnaností. Upozornil na to šéf pobočky rakouské vzdělávací agentury hospodářské komory WIFI Czech Republic Tomáš Zdechovský.

Zlaté české ručičky: Kolik si vydělávají čeští řemeslníci?

Ekonomika

Zlaté české ručičky: Kolik si vydělávají čeští řemeslníci?

V dnešní době se stále více dává česká společnost důraz na formální vzdělání a stále více se zapomíná na to, že práce rukama je stejně důležitá jako práce hlavou. Řemeslníků je jako šafránu a ti skutečně dobří si vydělávají lépe než mnozí absolventi s diplomem.

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy