Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řemeslníky vybírejte pečlivě, o své peníze můžete navěky přijít

Řemeslníky vybírejte pečlivě, o své peníze můžete navěky přijít

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Pokud řemeslník převezme zálohu, ale neodvede práci, měli by se zákazníci obrátit na civilní soud. I tak jim však hrozí, že své peníze neuvidí, protože se často stává, že řemeslník nemá ani příjem, ani majetek, varoval ve středu spotřebitelský časopis dTest.

Řemeslníci, kteří vyberou zálohu, ale neodvedou slíbenou práci, zadělávají spotřebitelům na svízelnou právní situaci. Že se takové případy dějí často, potvrzuje vedoucí poradenské linky dTestu Lukáš Zelený.

"Oklamaní zákazníci mnohdy hned spěchají na policii a podávají trestní oznámení pro podvod či zpronevěru. Jenomže český zákon takový postup neumožňuje," upozornil Zelený.

O zpronevěru se jednat nemůže, protože záloha přechází do vlastnictví zhotovitele a peníze jsou tím pádem jeho. "U podvodu je zase velmi těžké prokázat, že podnikatel jednal úmyslně. Důkazní situace zákazníka je obtížná a zpravidla ji neustojí," vysvětlil úskalí Zelený.

Vedoucí poradenské linky napáleným spotřebitelům doporučuje, aby se obrátili na civilní soud. "Tam je pravděpodobně čeká úspěšný výsledek. Ovšem nepříjemné je, že v rámci následného exekučního řízení není vždy řemeslníkovi co zabavit. Nemusí mít žádný příjem ani majetek. Rozsudek se pak stává nevymahatelným," podotkl.

Přidal také příklad z praxe. "Spotřebitelka, která se na nás obrátila, předala truhláři desítky tisíc korun na výrobu knihovny, po několika letech má v rukou rozsudek, který jí přiznává padesát tisíc. Návrh na exekuci však nebyl úspěšný, neboť řemeslník nemá vůbec nic a navíc nahlásil trvalý pobyt na městském úřadě. První splátka po roce činila pouhou stokorunu," popsal.

dTest proto zákazníky varuje, aby byli velmi obezřetní při výběru řemeslníka. Měli by volit jen takové, na které ve svém okolí seženou pozitivní reference. Řídit se mohou i recenzemi na internetu, ačkoli Zelený podotýká, aby je brali s rezervou. "Vždy lze doporučit uzavření písemné smlouvy nebo alespoň písemné potvrzení o převzetí objednávky. Povinně je musí řemeslník vydat u prací, které nevykoná hned," zmínil Zelený.

Na webu www.dtest.cz/remeslnici naleznou spotřebitelé informační materiál, jenž zodpoví nejčastěji kladené otázky a zakoušené problémy s vykonavateli zakázek. Poradit se mohou také na lince dTestu 299 149 009.

Témata:  řemeslníci

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Stát hospodaří nejlépe za 6 let. Brzy ale přijde účet za obranu i Green Deal

Vládě se v červnu podařilo přebytkovým hospodařením snížit letošní kumulovaný deficit státního rozpočtu, který tak v polovině roku činil 152,4 miliardy korun, o takřka dvacet miliard méně než koncem května. Oproti loňskému konci června je nynější deficit o 26,2 miliardy korun nižší. To svědčí o pozvolně pokračujícím ozdravování veřejných financí. Naposledy byl červnový deficit státního rozpočtu nižší roku 2019, tedy před propuknutím covidové pandemie.