Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Řemeslníků je v České republice nedostatek a stále jich ubývá. Blýská se na lepší časy?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Že je řemeslníků v České republice nedostatek, a spíše jich ubývá, je známý fakt. Učňovské školství prodělalo velký útlum a zájem o to „jít na řemeslo“ již dlouho klesal. Blýská se na lepší časy? Údaje z pracovního trhu říkají, že nedostatek kvalifikovaných řemeslníků se stále prohlubuje, školy, které je vychovávají, ale hlásí mírný nárůst zájmu.

Počty nabídek pro kvalifikované řemeslníky meziročně v některých oborech narůstají o velké desítky procent, někdy i násobně, ale počty reakcí na ně klesají. Firmy si také stěžují na nízkou úroveň kvalifikace zájemců o nabízená místa. Situace se ale pomalu mění: ti šikovní mají šanci dobře vydělávat a společnost obrodě řemesel přeje, což dokazuje i rostoucí zájem o některé obory. Větší zájem věnovat se řemeslům zaznamenáváme především na venkově, kde pomáhá i možnost prodávat výrobky na internetu a nesvazovat svou profesi s nutností dojíždět do větších měst.

„Zájem o řemeslné obory ze strany firem je dlouhodobě vysoký,“ konstatuje Zuzana Lincová. „Zaznamenali jsme určitý propad počtu nabídek v letech 2011 a 2012, ale od té doby poptávka stále výrazněji stoupá. Vzhledem k povaze pracovního portálu nemůžeme data v některých oborech paušalizovat, podloženě velký nárůst zájmu je o svářeče, nástrojáře, elektrikáře, automechaniky, zedníky, ale také zahradníky, malíře, truhláře nebo instalatéry. Jako jedinou cestu pro řešení nedostatku kvalifikovaných řemeslníků vidíme v renesanci učňovského školství. I proto spolupracujeme například s Akademií řemesel v Praze, která nabízí vzdělání v řadě oborů.“

„Díky mírnému růstu počtu patnáctiletých, kampaním a státním maturitám se momentálně zájem o učební obory lehce zvyšuje,“ říká Drahoslav Matonoha, ředitel Akademie řemesel Praha. „Stoupá především zájem o obory, jako jsou například automechanik, truhlář, instalatér, elektrikář, kuchař nebo kadeřnice. Zásadně se mění požadavky firem na jednotlivá řemesla, neboť za posledních 25 let se výrazně posunuly vlastnosti materiálů a technologie jejich zpracovávání, a tomu se musí přizpůsobovat požadavky na absolventy.“

Jak vypadá situace v oboru z pohledu čísel? Kvalifikovaný a šikovný řemeslník může dosáhnout i na zajímavé platové ohodnocení, měsíčně více než 50 000 Kč, i když zde se jedná spíše o živnostníky. Řemeslnické obory v zaměstnaneckém poměru mají mzdy pozicované níže. Podle údajů Platy.cz mají za rok 2016 nejvyšší průměrně výdělky nástrojáři (25 855 Kč), následují svářeči (23 136 Kč), automechanici (21 258 Kč) a elektrikáři (21 144 Kč). Zajímavé je podívat se na rozdíly v regionech: největší rozdíl je u zedníků, kde průměrná mzda v Praze je o více než 10 000 Kč vyšší než ve Zlínském kraji. V Praze berou více také pekaři (o 8 800 Kč více oproti Olomouckému kraji) a kuchaři (o 8 700 Kč více oproti Pardubickému kraji). Svářeči se podle údajů Platy.cz mají nejlépe v kraji Jihočeském (o 9 000 Kč více než v Olomouckému kraji) a automechanici v kraji Karlovarském (o 8 300 Kč více než v Jihočeském kraji).

„Hlavní důvody úpadku řemesel je třeba hledat mnoho desítek let zpátky. Ztráta prestiže řemeslných oborů, tlak rodičů na to, aby děti za každou cenu studovaly a řada dalších faktorů jako feminizace školství nebo zrušení výuky dílen na základních školách vedly k útlumu učňovského školství,“ podotýká Drahoslav Matonoha. „Dalším důvodem upřednostňování obecnějšího vzdělávání je to, že se žáci bojí volbou řemeslného oboru vyprofilovat na celý život. Proto naše škola jako první ve svém oboru zavedla modulové vzdělávání, což umožňuje individuální přístup k jednotlivým žákům i sledování jejich výsledků. Žáci získávají během prvního ročníku mimořádnou možnost ještě jednou zvážit své možnosti a zájmy a upravit pro další školní rok své cíle a směřování.“

Témata:  řemeslníci Česko

Související

Aktuálně se děje

3. dubna 2025 11:32

1. dubna 2025 12:29

28. března 2025 18:55

Trumpova cla na auta? Tesla může být jediný vítěz, ale může být i výrazně poškozena

Trumpova 25 procentní dovozní cla na zahraniční auta mohou dramaticky zdražit vozy z Německa, Japonska a Jižní Koreje – a dokonce i některá auta montovaná v USA, pokud využívají zahraniční díly, varují experti z automobilového průmyslu.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Odveta Trumpovi. Čína uvalila na USA cla a restrikce

Napětí mezi Spojenými státy a Čínou dosáhlo nové úrovně poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Cla vstoupí v platnost 10. dubna a představují reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který jen o dva dny dříve zavedl další 34% cla na veškerý čínský dovoz do USA.