Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Teplárny Brno zahájily kvůli klesajícím teplotám topnou sezonu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Čtyři měsíce zůstaly radiátory napojené na brněnskou teplárenskou síť studené, dnes ráno začaly znovu hřát. Teplárny Brno kvůli poklesu venkovních teplot zahájily topnou sezonu, informovaly o tom v tiskové zprávě. Cena za teplo zůstává podle ceníku tepláren zveřejněném na jejich internetových stránkách stejná, tedy pro koncové zákazníky 635 korun za gigajoule s DPH.

"Od začátku tohoto týdne už přišlo silné ochlazení, zejména v noci, a naší snahou je samozřejmě zajistit našim odběratelům a zákazníkům odpovídající tepelný komfort. A i kdyby se ještě v dalších dnech slunce rozmyslelo a dopřálo nám babí léto, ranní a večerní teploty už zůstanou pravděpodobně dole," uvedl generální ředitel Tepláren Brno Petr Fajmon.

Topná sezona v Brně začíná obvykle ve druhé polovině září, letošek tedy nijak nevybočuje. Loni začaly radiátory v brněnských bytech i podnicích topit až 25. září, v roce 2019 to bylo 18. září. Minulá topná sezona v Brně patřila k těm delším, trvala 249 dnů až do 31. května.

Topná sezona trvá od září do května. Teplárny začínají s dodávkami tepla, jestliže dva po sobě jdoucí dny klesne průměrná denní teplota pod 13 stupňů Celsia a není očekáván další den vzestup teplot.

Teplárny letos v létě pokračovaly nejen v nutných opravách, ale zejména s výměnou parovodů za modernější horkovody. Letos jich je v plánu vyměnit pět kilometrů za 261 milionů korun. Na výměně teplárny pracují od roku 2010, od té doby zvládly vyměnit 50 kilometrů parovodů, některé z nich byly staré i půl století.

Přechod na horkovody má snížit emise při výrobě tepla, teplárny uvádějí, že přechod na horkovody ušetří tolik emisí, jako by z města zmizelo 10.000 automobilů. Pro koncové zákazníky má navíc teplo zlevnit, a to o 1500 až 2000 korun ročně.

Témata:  teplárny topení

Související

Aktuálně se děje

14:26

26. června 2025 11:13

20. června 2025 11:23

Kolik stojí rozvod? Češi za něj běžně zaplatí desítky tisíc, ale i víc než 100 tisíc korun

V České republice se ročně rozvede zhruba 20 tisíc párů. A i když je rozvod především citlivou osobní záležitostí, pro mnohé znamená i značnou finanční zátěž. O výši nákladů rozhoduje hlavně to, zda se manželé dokážou dohodnout, nebo se vše řeší u soudu. Analytici z Banky.cz připravili detailní přehled toho, co všechno může rozvod stát.

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Města bez rodin. Nedostupné bydlení mění společnost

Vlastní byt býval cílem každé mladé rodiny. Dnes je realita jiná – ceny nemovitostí a náklady na hypotéky vylučují běžné domácnosti ze hry. Na trhu dominují bezdětné páry s dvěma nadprůměrnými příjmy, zatímco střední třída míří mimo centra měst. Tento posun má zásadní dopad nejen na dostupnost bydlení, ale i na podobu měst a celou společnost.