Předražené nemovitosti: Zdražování nutí Pražany bydlet ve stále menších bytech

Růst cen nových bytů podle JLL mírně zpomalil, pro Pražany je ale stále těžší přestěhovat se do vlastního. Řešením se jeví koupě menšího bytu, po kterých je v hlavním městě stále větší poptávka. Vysoké ceny nových bytů tak nutí Pražany se uskromnit.

Ilustrační fotografie
reklama

V první polovině tohoto roku se v Praze prodalo 2580 nových bytů, což je o 17 % více než v předcházejícím pololetí. Oproti druhému pololetí roku 2015 a první polovině roku 2016, kdy dosáhly prodeje bytů rekordních hodnot, se však jedná až o 32% pokles. Ceny bytů nadále rostly, ne ale tak zásadně jako dosud. Na základě statistik společnosti JLL, které sledují trh nových developerských projektů v Praze, se v prvním pololetí roku 2019 prodávaly byty v průměru za 84 896 Kč za m2 čisté užitné plochy (bez DPH). V meziročním srovnání došlo k navýšení těchto cen o 6 %.

Velké byty se staly nedostupnými

Vysoké ceny bytů se zajímavě odrážejí v dalším trendu, který pozorujeme. Ovlivnily totiž vývoj velikostí prodaných bytů - poptávka po menších bytech o menší ploše nadále stoupá. Tvořily více než dvě třetiny všech prodaných bytů. Tradičně nejžádanějším typem byly byty o velikosti 2+kk, kterých se prodalo přes 1000. Jejich podíl na všech prodaných bytech aktuálně stoupl z 37 % na 41 %. Jednopokojové byty s 27% podílem byly druhými nejprodávanějšími, čímž odsunuly třípokojové byty s podílem 19 % až na třetí pozici. Přitom za stejné období v minulém roce tvořily jednopokojové jednotky jen pětinu všech prodaných bytů, naopak třípokojové představovaly téměř čtvrtinu. O koupi čtyřpokojového bytu se v prvním pololetí tohoto roku zajímalo zhruba 8 % zájemců.

„Předpokládáme, že v tomto i příštím pololetí budou lidé nadále ke koupi preferovat převážně menší byty s výbornou dopravní dostupností a dobrou infrastrukturou a službami v okolí. Poptávka po těchto jednotkách tak bude vzhledem k cenám, které budou pravděpodobně pokračovat v mírném růstu, nadále vysoká a zásadních změn se v nejbližší době patrně nedočkáme,“ uvedla Blanka Vačkova, vedoucí oddělení výzkumu v JLL.

Stále více lidí se musí uskromnit

Zmenšení prostor bytů se projevuje také na jejich průměrných plochách. U prodaného pražského bytu o velikosti 1+kk byla průměrná plocha v prvním pololetí tohoto roku 32 m2. Průměrný byt o velikosti 2+kk měl 54 m2, třípokojový přibližně 82 m2 a čtyřpokojový průměrně 109 m2.

Co se týká cen, kupující může za nový byt zaplatit méně také výběrem lokality. Nejlevnější bydlení nabízela v minulém pololetí Praha 3 (76 300 Kč/m2), následovaná Prahou 9 (76 400 Kč/m2) a Prahou 4 (78 800 Kč/m2). Nejvyšší průměrnou cenu ve sledovaném období dosáhly nové byty již tradičně v Praze 1 (147 700 Kč za m2), následované Prahou 2 a Prahou 6.

Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky