Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Předražené nemovitosti: Zdražování nutí Pražany bydlet ve stále menších bytech

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Růst cen nových bytů podle JLL mírně zpomalil, pro Pražany je ale stále těžší přestěhovat se do vlastního. Řešením se jeví koupě menšího bytu, po kterých je v hlavním městě stále větší poptávka. Vysoké ceny nových bytů tak nutí Pražany se uskromnit.

V první polovině tohoto roku se v Praze prodalo 2580 nových bytů, což je o 17 % více než v předcházejícím pololetí. Oproti druhému pololetí roku 2015 a první polovině roku 2016, kdy dosáhly prodeje bytů rekordních hodnot, se však jedná až o 32% pokles. Ceny bytů nadále rostly, ne ale tak zásadně jako dosud. Na základě statistik společnosti JLL, které sledují trh nových developerských projektů v Praze, se v prvním pololetí roku 2019 prodávaly byty v průměru za 84 896 Kč za m2 čisté užitné plochy (bez DPH). V meziročním srovnání došlo k navýšení těchto cen o 6 %.

Velké byty se staly nedostupnými

Vysoké ceny bytů se zajímavě odrážejí v dalším trendu, který pozorujeme. Ovlivnily totiž vývoj velikostí prodaných bytů - poptávka po menších bytech o menší ploše nadále stoupá. Tvořily více než dvě třetiny všech prodaných bytů. Tradičně nejžádanějším typem byly byty o velikosti 2+kk, kterých se prodalo přes 1000. Jejich podíl na všech prodaných bytech aktuálně stoupl z 37 % na 41 %. Jednopokojové byty s 27% podílem byly druhými nejprodávanějšími, čímž odsunuly třípokojové byty s podílem 19 % až na třetí pozici. Přitom za stejné období v minulém roce tvořily jednopokojové jednotky jen pětinu všech prodaných bytů, naopak třípokojové představovaly téměř čtvrtinu. O koupi čtyřpokojového bytu se v prvním pololetí tohoto roku zajímalo zhruba 8 % zájemců.

„Předpokládáme, že v tomto i příštím pololetí budou lidé nadále ke koupi preferovat převážně menší byty s výbornou dopravní dostupností a dobrou infrastrukturou a službami v okolí. Poptávka po těchto jednotkách tak bude vzhledem k cenám, které budou pravděpodobně pokračovat v mírném růstu, nadále vysoká a zásadních změn se v nejbližší době patrně nedočkáme,“ uvedla Blanka Vačkova, vedoucí oddělení výzkumu v JLL.

Stále více lidí se musí uskromnit

Zmenšení prostor bytů se projevuje také na jejich průměrných plochách. U prodaného pražského bytu o velikosti 1+kk byla průměrná plocha v prvním pololetí tohoto roku 32 m2. Průměrný byt o velikosti 2+kk měl 54 m2, třípokojový přibližně 82 m2 a čtyřpokojový průměrně 109 m2.

Co se týká cen, kupující může za nový byt zaplatit méně také výběrem lokality. Nejlevnější bydlení nabízela v minulém pololetí Praha 3 (76 300 Kč/m2), následovaná Prahou 9 (76 400 Kč/m2) a Prahou 4 (78 800 Kč/m2). Nejvyšší průměrnou cenu ve sledovaném období dosáhly nové byty již tradičně v Praze 1 (147 700 Kč za m2), následované Prahou 2 a Prahou 6.

Témata:  Praha bydlení byty nemovitosti

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 10:16

21. července 2024 21:04

SLEDUJTE: Joe Biden se vzdal kandidatury. Trump zatím nemá soupeře

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Vláda schválila novou výši započitatelných nákladů na bydlení. Dojde také ke sjednocení částek pro byty v evidenci i mimo ni

Česká republika dlouhodobě podporuje ukrajinské občany, kteří hledají útočiště před ruskou agresí na Ukrajině. Zároveň usiluje o to, aby byla posílena jejich samostatná participace na úhradě základních životních potřeb včetně bydlení. Nyní mají někteří uprchlíci možnost bezplatně bydlet v nouzovém ubytování, od 1. září 2024 ale budou související podmínky upraveny. MPSV proto ve spolupráci s dalšími odborníky připravilo návrh, kterým podpoří tyto cizince i po skončení bezplatného nouzového ubytování. Pro zranitelné osoby bude nová částka činit 6 000 Kč měsíčně a pro ostatní osoby s dočasnou ochranou 4 000 Kč měsíčně.