Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Předražené nemovitosti: Zdražování nutí Pražany bydlet ve stále menších bytech

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Růst cen nových bytů podle JLL mírně zpomalil, pro Pražany je ale stále těžší přestěhovat se do vlastního. Řešením se jeví koupě menšího bytu, po kterých je v hlavním městě stále větší poptávka. Vysoké ceny nových bytů tak nutí Pražany se uskromnit.

V první polovině tohoto roku se v Praze prodalo 2580 nových bytů, což je o 17 % více než v předcházejícím pololetí. Oproti druhému pololetí roku 2015 a první polovině roku 2016, kdy dosáhly prodeje bytů rekordních hodnot, se však jedná až o 32% pokles. Ceny bytů nadále rostly, ne ale tak zásadně jako dosud. Na základě statistik společnosti JLL, které sledují trh nových developerských projektů v Praze, se v prvním pololetí roku 2019 prodávaly byty v průměru za 84 896 Kč za m2 čisté užitné plochy (bez DPH). V meziročním srovnání došlo k navýšení těchto cen o 6 %.

Velké byty se staly nedostupnými

Vysoké ceny bytů se zajímavě odrážejí v dalším trendu, který pozorujeme. Ovlivnily totiž vývoj velikostí prodaných bytů - poptávka po menších bytech o menší ploše nadále stoupá. Tvořily více než dvě třetiny všech prodaných bytů. Tradičně nejžádanějším typem byly byty o velikosti 2+kk, kterých se prodalo přes 1000. Jejich podíl na všech prodaných bytech aktuálně stoupl z 37 % na 41 %. Jednopokojové byty s 27% podílem byly druhými nejprodávanějšími, čímž odsunuly třípokojové byty s podílem 19 % až na třetí pozici. Přitom za stejné období v minulém roce tvořily jednopokojové jednotky jen pětinu všech prodaných bytů, naopak třípokojové představovaly téměř čtvrtinu. O koupi čtyřpokojového bytu se v prvním pololetí tohoto roku zajímalo zhruba 8 % zájemců.

„Předpokládáme, že v tomto i příštím pololetí budou lidé nadále ke koupi preferovat převážně menší byty s výbornou dopravní dostupností a dobrou infrastrukturou a službami v okolí. Poptávka po těchto jednotkách tak bude vzhledem k cenám, které budou pravděpodobně pokračovat v mírném růstu, nadále vysoká a zásadních změn se v nejbližší době patrně nedočkáme,“ uvedla Blanka Vačkova, vedoucí oddělení výzkumu v JLL.

Stále více lidí se musí uskromnit

Zmenšení prostor bytů se projevuje také na jejich průměrných plochách. U prodaného pražského bytu o velikosti 1+kk byla průměrná plocha v prvním pololetí tohoto roku 32 m2. Průměrný byt o velikosti 2+kk měl 54 m2, třípokojový přibližně 82 m2 a čtyřpokojový průměrně 109 m2.

Co se týká cen, kupující může za nový byt zaplatit méně také výběrem lokality. Nejlevnější bydlení nabízela v minulém pololetí Praha 3 (76 300 Kč/m2), následovaná Prahou 9 (76 400 Kč/m2) a Prahou 4 (78 800 Kč/m2). Nejvyšší průměrnou cenu ve sledovaném období dosáhly nové byty již tradičně v Praze 1 (147 700 Kč za m2), následované Prahou 2 a Prahou 6.

Témata:  Praha bydlení byty nemovitosti

Aktuálně se děje

24. května 2024 15:53

24. května 2024 10:49

23. května 2024 10:31

Předpověď počasí na noc a pátek 24. května

Přes naše území bude postupovat k severozápadu mělká tlaková níže, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Vyplatí se v roce 2024 investovat do nemovitostí?

Ještě před několika lety se mluvilo o investování do nemovitostí jako o jedné z nejvýhodnějších investic vůbec. S růstem úrokových sazeb v minulých letech však zájem o investiční nemovitosti ochladl. Postupný pokles úrokových sazeb v letošním roce šel ale ruku v ruce s opětovným zvýšeným zájmem o nemovitosti ze strany investorů. Jsou tedy opravdu nemovitosti vhodnou investiční příležitostí?