Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Praská realitní bublina v Číně, Peking v obavě stupňuje svoji odezvu. Ohrožené je i Česko

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Na čínském realitním trhu jde do tuhého. Peking totiž dnes přišel s dosud nejrazantnějšími zásahy, jež mají zvrátit zrychlující – a vlastně již rekordní – propad cen nemovitostí. Zejména dochází k odstranění administrativně vynucované spodní hranice – jakési „podlahy“ – hypotečních sazeb. Současně se Peking snaží podnítit místní vlády v jednotlivých čínských provinciích, aby domy vykupovaly a přetvářely je v sociálně dostupné bydlení. 

Čínská centrální banka dnes rozhodla zrušit celostátní minimální úrokovou sazbu hypoték, přičemž současně snižuje – z 20 na 15 procent – podíl ceny první kupované nemovitosti, který musí příjemce hypotéky určené k jejímu financování hradit ze svého. U druhé nemovitosti dochází k redukci téhož podílu z 30 na 25 procent.

Jedná se tedy vskutku o dosud nejsilnější opatření zavedená za účelem podpory čínského nemovitostního trhu. Peking se zjevně značně – a v rostoucí míře – obává důsledků nedostatečné poptávky po čínských nemovitostech. Tu potvrzují i dnes zveřejněná dubnová data. Meziměsíčně se ceny nemovitostí v Číně propadají vůbec nejvýrazněji za posledních více než deset let, od roku 2011, tedy za celou dobou, po niž se používá současná metodika sledování jejich cen. V případě nemovitostí „z druhé ruky“ jde o historicky rekordní propad rovněž v meziročním pohledu. 

Problémy nemovitostního sektoru přitom již nyní ochromují čínský ekonomický růst jako nic jiného. Poměrně chabý čínský ekonomický růst je pak problémem pro celý svět, i pro Česko.

Přitom propad cen čínských realit bude podle všeho pokračovat i v příštích čtvrtletích. Zásoba neprodaných nemovitostí je totiž již nyní na svém osmiletém maximu. Stavební práce napříč Čínou se tak zastavují a mnohé developerské společnosti se ocitají ve finančních těžkostech, ne-li přímo na pokraji bankrotu. Zhruba pět milionů Číňanů tudíž může rychle přijít o práci, což by ohrozilo sociální stabilitu země, již nyní narušovanou právě vs souvislosti s neblahým vývojem na poli realit. Růst počtu lidí bez práce by vedl k ochromení čínské poptávky, třeba i po automobilech německých značek. Zhoršení odbytové situace německých automobilek následně negativně poznamená také třeba jejich české subdodavatele.

Opatření prováděná Pekingem za účelem stabilizace na čínském realitním trhu jsou tak i v zájmu Česka. Otázkou však je, zda zaúčinkují. Vždyť – například – Peking začal celonárodní „podlahu“ úrokových sazeb hypoték redukovat již v roce 2022. Takže letos v prvním čtvrtletí byla průměrná sazba nových hypoték v Číně historicky rekordně nejnižší – 3,69 procenta. Přesto to, jak vidno, na uspokojivé nastartování poptávky po nemovitostech stále nestačilo.

Témata:  bydlení Čína

Související

Aktuálně se děje

7. října 2024 20:08

4. října 2024 8:59

Hypoindex říjen 2024: Úroky hypoték se pevně zabetonovaly. Co to znamená?

Úrokové sazby hypotečních úvěrů zůstaly v říjnu podle Swiss Life Hypoindexu téměř beze změn. Očekávání, že po letních prázdninách dojde k výraznějšímu snížení sazeb v důsledku nových poplatků za předčasné splacení a atraktivních akčních nabídek, se nenaplnila. Banky udržují sazby nad pětiprocentní hranicí, což souvisí s nedostatečným naplněním jejich očekávání ohledně výhodnějších podmínek pro klienty při předčasném splacení hypotéky.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Jak nenaletět dodavatelům energií při skončení nájmu nebo prodeji nemovitosti?

Při výpovědi smlouvy z důvodu ztráty vlastnického nebo užívacího práva někteří dodavatelé energií vyzývají odběratele, aby si podali žádost o ukončení smlouvy. V takovém případě však může být odběratel nemile překvapen, když mu smlouva skončí až s měsíčním zpožděním. Jak smlouvu s dodavatelem ukončit a nenaletět?