Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak je to s platbami za teplo v bytovém domě?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Topná sezóna již začala a mnoho lidí kvůli epidemii onemocnění covid-19 pracuje v současné době z domova, roste tak potřeba si v bytě přitopit. Přibývá proto vlastníků či nájemců, které zajímá, jak se vypočítávají částky za topení při společném vytápění bytového domu. Užitečné je také vědět, jak lze zvýšit efektivitu vytápění, a ušetřit tak na platbách za energie.

Jestliže nemáte ve svém bytě vlastní tepelný zdroj, bude se výše plateb za teplo a případně i za ohřev teplé vody odvíjet nejen od toho, jak moc v bytě topíte. Při vytápění bytového domu z centrálního zdroje tepla se v platbách odráží spotřeba celého domu. Způsob rozúčtování nákladů na teplo u bytů, které jsou zásobovány z centrálního zdroje tepla, určuje speciální vyhláška. „Ta mimo jiné reaguje na skutečnost, že někteří lidé v bytě netopí nebo topí velmi omezeně, aby ušetřili, takže o to více musí vytápět své byty jejich sousedé,“ vysvětluje Eduarda Hekšová, ředitelka spotřebitelské organizace dTest.

Náklady na vytápění se v případě centrálního zdroje tepla skládají ze dvou složek – základní a spotřební. Přesný poměr mezi nimi stanovuje společenství vlastníků jednotek či družstvo v zákonném rozmezí, kdy základní složka se podílí na celkových nákladech 30 % až 50 %. Jiný způsob rozúčtování je možný, pokud v domě nejsou příslušné měřiče. Základní složka nevychází ze spotřeby a každému se počítá podle poměru velikosti plochy bytu nebo nebytového prostoru k celkové ploše domu. Kromě jiného pokrývá prostupy tepla pláštěm domu, tepelné ztráty vnitřního rozvodu a temperování společných prostor domu.

Spotřební složka vychází z tepla dodaného do bytu, jehož množství může uživatel bytu ovlivnit regulací teploty. Při jejím určení se ovšem zohledňuje i nevýhodná poloha bytu a další faktory ovlivňující spotřebu. „Rohový byt sousedící s více venkovními stěnami má vyšší energetickou náročnost v porovnání se středovým bytem sousedícím s venkem pouze jednou stěnou. Byt orientovaný na jižní stranu se pak vyznačuje až o 10 % nižší energetickou náročností než stejně velký byt situovaný na sever,“ vyjmenovává Eduarda Hekšová některé faktory, které se berou v potaz pro výpočet spotřební složky.

Není-li byt a v důsledku toho i celý dům dostatečně vytápěn, hrozí, že se objeví plísně či praskliny v omítce v místě spojů panelů. Na druhou stranu nikdo nechce zbytečně protopit své finance. Vedle izolace celého domu může zabránit plýtvání teplem i sám uživatel bytu tím, že bude pravidelně odvzdušňovat topení nebo za něj umístí hliníkovou fólii, která vrací teplo do místnosti. „Mnoho obyvatel stále své byty zbytečně přetápí na teplotu 22 až 24 stupňů Celsia, dostačující teplotou je přitom 17 stupňů v ložnici a 20 stupňů v dalších částech bytu, vyjma například komory či neobývané chodby, kde postačí teploty nižší. Praktické je pořídit do bytu termostaty a nastavit teplotu tak, aby se byt vyhřál před vaším příchodem,“ představuje některé tipy Eduarda Hekšová.

Ať už odebíráte energie na vytápění přímo od dodavatele energií, nebo jste teplem zásobeni centrálně, máte právo na vysvětlení nejasností ve vyúčtování a na případnou reklamaci či vznesení námitek. Vlastníkovi bytu, členovi družstva či nájemci musí být umožněno pořízení kopií podkladů k vyúčtování. Námitky proti vyúčtování pak může podat ve lhůtě 30 dnů od jeho doručení, případně od doložení podkladů k vyúčtování.

Témata:  bydlení nájmy dTest topení energetika

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 10:16

21. července 2024 21:04

SLEDUJTE: Joe Biden se vzdal kandidatury. Trump zatím nemá soupeře

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Vláda schválila novou výši započitatelných nákladů na bydlení. Dojde také ke sjednocení částek pro byty v evidenci i mimo ni

Česká republika dlouhodobě podporuje ukrajinské občany, kteří hledají útočiště před ruskou agresí na Ukrajině. Zároveň usiluje o to, aby byla posílena jejich samostatná participace na úhradě základních životních potřeb včetně bydlení. Nyní mají někteří uprchlíci možnost bezplatně bydlet v nouzovém ubytování, od 1. září 2024 ale budou související podmínky upraveny. MPSV proto ve spolupráci s dalšími odborníky připravilo návrh, kterým podpoří tyto cizince i po skončení bezplatného nouzového ubytování. Pro zranitelné osoby bude nová částka činit 6 000 Kč měsíčně a pro ostatní osoby s dočasnou ochranou 4 000 Kč měsíčně.