Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Češi chtějí stále více bydlet ve vlastním. I navzdory rostoucím cenám nemovitostí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Rostoucí ceny nemovitostí nutí Čechy sjednávat si vyšší hypotéky. Oproti roku 2010 vzrostla průměrná výše hypotéky o více než jeden milion korun. Vysoký zájem o hypotéky na vlastní bydlení udržují velmi nízké úrokové sazby. Češi si chtějí výhodné sazby udržet co nejdéle a stále častěji volí delší dobu fixace hypotéky.

 Ceny bytů za poslední roky rostly o 60 %

Před deseti lety si musel zájemce o sedmdesátimetrový byt v pražské novostavbě připravit na jeho koupi přibližně čtyři miliony korun. V současné době se srovnatelný byt běžně prodává o dva až tři miliony dráž. Ceny nových i starších bytů rostly nejen v Praze, ale i v ostatních koutech republiky. Podle údajů Českého statistického úřadu vzrostly za uplynulou dekádu nabídkové ceny bytů v České republice o více než 60 procent. Mnohem více peněz si dnes musí připravit i ti, kteří uvažují o pořízení nebo výstavbě rodinného domu nebo nákupu stavebního pozemku.

Češi si berou vyšší hypotéky

V Česku dlouhodobě rostou nejen ceny nemovitostí, ale také průměrná výše sjednané hypotéky, kterou lidé financují vlastní bydlení. Zatímco v roce 2010 byla průměrná výše hypotečního úvěru přibližně 1,6 milionu korun, dnes je to již více než 2,6 milionu. „Podle našich aktuálních statistik má zájem o hypotéku ve výši do dvou milionů korun 43 procent žadatelů. Dalších 41 procent si sjedná hypotéku v rozmezí dvou až čtyř milionů korun a jen 16 procent lidí si neváhá půjčit na bydlení více než čtyři miliony,“ říká Veronika Hegrová, obchodní ředitelka online sjednavače hypoték hyponamiru.cz.

Jeden příjem na získání hypotéky mnohdy nestačí

U každého zájemce o hypotéku se banky zajímají o výši a zdroj příjmu. I když průměrné mzdy v Česku dlouhodobě rostou, ceny nemovitostí rostou přeci jen o něco rychleji. Vlastní bydlení se tedy zejména pro jednotlivce s nižšími příjmy stává nedostupným luxusem. „Vyšší šanci dosáhnout na potřebnou výši hypotéky mají lidé, kteří mají bonitního spolužadatele. Podle našich dat má polovina zájemců o hypotéku (54 %) jednoho nebo dokonce dva spolužadatele,“ říká Veronika Hegrová.

Témata:  bydlení

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Novinky v nájemním právu: Jak se změní pravidla pro vyklizení bytu

Od poloviny roku 2025 má začít platit novela občanského soudního řádu, která přináší přínos pro pronajímatele. Nový institut rozkazu k vyklizení umožní nahradit klasickou žalobu v případech neoprávněného setrvání nájemce po skončení nájmu. Tato změna by měla usnadnit a zrychlit proces vystěhování neplatících či problematických nájemců, říká advokátka Kateřina Obertová z  advokátní kanceláře endors.