Růst cen starších bytů se zastavil

Ceny starších bytů narazily na svůj strop. Podle dat ČSÚ v posledním kvartále 2017 ceny starších bytů na území Prahy poprvé za 4,5 roku nerostly, dokonce zaznamenaly mírný propad. Podle realitní sítě RE/MAX ve většině regionů ČR začínají ceny starších bytů stagnovat. I když regiony kopírují vývoj v hlavním městě se zpožděním, stagnace se začíná projevovat i tam.

Ilustrační fotografie
reklama

Od začátku roku 2013 zdražily pražské starší byty celkem o 41 %. Pokud se podíváme ještě více do historie, v porovnání s posledním cenovým vrcholem v roce 2008 ceny vzrostly o 20%. Během devíti let tak každý rok zaznamenaly průměrné zhodnocení o 2,2%. Stagnaci potvrzují i interní statistiky realitní sítě RE/MAX.

„Zastavení cenového růstu je kombinací mnoha dlouhodobých faktorů, které na realitní trh působí a bylo očekáváno ještě mnohem dříve. Řada expertů už v minulosti predikovala, že k zastavení růstu dojde velmi brzy. Nestalo se tak. Jiní zase začínají hovořit o změně trendu, či dokonce o splasknutí bubliny. Jenže byty se v posledním desetiletí zhodnocovaly o cca 2% ročně. Korekci cen nelze nikdy vyloučit, nicméně toto číslo není nijak vysoké. Proto je třeba být v jakýchkoli odhadech opatrný. Jediné, co můžeme říci s jistotou je, že po čtyř a půl letech došlo k zastavení růstu cen. Zda se trh opět rozběhne nebo naopak dojde k poklesu lze jen velmi těžko odhadnout,“ říká Jan Štohanzl, majitel RE/MAX G8 Reality.

Vhodná doba pro prodej

Představme si příklad drobného investora, který koupil v Praze průměrný byt v té „nejhorší“ možné chvíli koncem roku 2008. Do bytu při ceně 50 tisíc za metr čtvereční investoval 3 miliony korun. Devět let byt pronajímal. Jeho čistý výnos z pronájmu po odečtení nutných oprav a zaplacení daně byl kupříkladu 800 tisíc korun. Dnes by byt prodal s navýšením o přibližně 1,2 milionu. Čistý výnos by tedy byl dva miliony korun. Náš imaginární investor by tedy svoje peníze zhodnotil o zhruba sedm procent ročně. Pragmaticky vzato se tedy trh v poslední dekádě choval standardně.

„Stále platí, že dnešní prodávající za svůj byt dostane nejvíce peněz v naší historii. Pro prodej je tedy, i kvůli nevyzpytatelnosti budoucího vývoje, ideální chvíle. Spekulovat o dalším prudkém nárůstu cen nelze. Pokud přesto porostou, tak jen velmi mírně. Jestliže by se ale trend trhu otočil, poptávka ochladla a došlo by tak k rychlé cenové korekci, mohli by se vlastníci bytu s aktuální potřebou prodeje dostat do potíží,“ dodává Štohanzl.

Regiony budou Prahu kopírovat postupně

Je pravděpodobné, že pokud bude klesat Praha, začnou se zpožděním klesat i regiony. Praha určuje trend vývoje na realitním trhu. V některých regionech aktuálně makléři hlásí cenovou stagnaci. Stejně jako v Praze to může být krátkodobý jev, který bude mít další vývoj. Hlavním indikátorem bude dění v hlavním městě. O tom, jakým směrem se trh vydá, zjistíme v příštích týdnech.

Témata: bydlení | byty | MoneyMAG.cz
Loading...

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky