Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Exekuce v nájemním bytě: Jak jí předejít?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Jan Zýka / INCORP images

Jednou z nezvaných a nemilých návštěv v bytě je jistě příchod exekutora. V případě nájemního bytu může exekuce postihnout jak věci nájemce, tak věci pronajímatele, ačkoliv se jedná o dluh druhé strany nájemního vztahu. Exekutor může přijít i kvůli dluhům manžela pronajímatele či nájemce. Jak tedy zabránit tomu, aby byly exekucí postiženy vaše věci?

Případné budoucí dluhy na nájemném a službách si může pronajímatel pojistit tím, že bude po nájemci požadovat složení peněžité kauce. Pronajímatel však logicky nemůže ovlivnit osud dalších dluhů nájemce. „Pronajímatelé si někdy myslí, že exekuci v bytě zabrání tím, že nájemci zakáží zřídit si v nájemním bytě trvalý pobyt. To však podle zákona nejde. Navíc exekuce by měla být správně provedena v místě, kde se dlužník skutečně zdržuje. Exekuce může být tedy v bytě uskutečněna, i když v něm nemá nájemce trvalý pobyt,“ vysvětluje Lukáš Zelený, vedoucí právního oddělení dTestu.

Exekuce v bytě však může proběhnout nejen pro dluhy nájemce, ale i pro dluhy pronajímatele. Nájemce by se při sjednání nájmu měl zajímat o to, zda v bytě nemá trvalý pobyt například předchozí nájemník. „Exekuce by sice měla být prováděna v bytě, kde se dlužník fakticky zdržuje, ale odhlášení trvalého pobytu předchozího uživatele lze určitě doporučit. Není totiž vyloučeno, že se budete později dohadovat s exekutorem, že bývalý uživatel bytu tam již nebydlí,“ upozorňuje Zelený.

Jako důkaz o vlastnictví věcí může sloužit nájemní smlouva a předávací protokol, v nichž je možné popsat vybavení bytu tak, aby bylo jasné, které věci patří pronajímateli. Vlastnické právo k věcem lze také dokázat například účtenkami či výpisem z účtu. „Ocitnou-li se na soupisu exekutora věci nepatřící dlužníku, můžete požádat o jejich vyškrtnutí ve lhůtě 30 dnů plynoucí ode dne, kdy se dozvíte, že vaše věci byly do exekuce zahrnuty. Pokud vám exekutor nevyhoví, nezbyde vám než podat k soudu žalobu na vyloučení věcí z exekuce,“ uvádí Zelený. Žalobu je ovšem třeba podat u soudu ve lhůtě 30 dnů od doručení rozhodnutí exekutora, kterým nevyhověl návrhu na vyškrtnutí věcí z exekuce.

Problémy s nečekanou návštěvou exekutora mohou nastat i kvůli dluhům manžela pronajímatele i nájemce. „Skutečnost, že pro dluhy jednoho z manželů může být postižen i majetek toho druhého, si bohužel řada lidí stále neuvědomuje. Obranou může být oddělení majetku formou notářského zápisu,“ uzavírá Zelený.

Témata:  dTest exekuce bydlení

Související

Aktuálně se děje

1. dubna 2025 12:29

28. března 2025 10:03

26. března 2025 11:58

Do důchodu s pár statisíci? Realita je tvrdší, než si myslíte

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení bylo v Česku ke konci loňského roku 2 366 799 starobních důchodců. Odborníci se přitom shodují, že stárnutí populace se po roce 2030 ještě zrychlí. Český statistický úřad očekává, že v roce 2050 budou senioři představovat víc než třicet procent české populace, a to bude znamenat obrovské množství starobních důchodů, které stát stěží utáhne. Klíčové tedy bude mít na stáří vlastní našetřené zdroje. Ovšem pár set tisíc korun už dávno nestačí. Podle Martina Nováka, hlavního analytika Broker Consulting, je dobré mít na penzi připraven alespoň milion korun, ideálně více. A především, začít s odkládáním peněz stranou co nejdříve. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Vysoké ceny nemovitostí a triky inzerentů. Nenechte se oklamat

Přes vzrůstající ceny zájem o koupi nemovitostí neutuchá. Na realitních portálech se však spotřebitelé mohou při výběru budoucího bydlení setkat s řadou pochybných praktik. Zjištění konečné ceny, skutečné výměry či aktuálního stavu je tak mnohdy práce pro detektiva. Jaké inzeráty je snad lepší přehlédnout?