Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sousedé už nebudou platit za dlužníky? Chystá se novela zákona

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Současnou nespravedlivou praxi, kdy dlužníci přijdou v exekuci o byt ve Sdružení vlastníků jednotek (SVJ) a doplácejí na ně tak i sousedé, by mohla změnit novela zákona. Společní vlastníci by získali zástavní právo na část majetku. Podle bank to prodraží hypotéky. Informují o tom Lidové noviny.

Rodí se plán, jak se konečně vypořádat s dlužníky, na které musejí doplácet jejich sousedi. Sdružení vlastníků jednotek (SVJ), kterých je v Česku podle statistiků přes 58 tisíc, by se díky zvažované novele občanského zákoníku mohla přednostně domoci dluhů, jejich pohledávky by tak mohly být na stejné úrovni jako pohledávky bank, píší LN.

Právě finanční ústavy ale varují, že by kvůli tomu musely zdražit či omezit nabídku hypoték. "Jednou z alternativ, která se zdá být i nejlogičtějším a nejjednodušším řešením, je zřízení zástavního práva,“ sdělil LN předseda ústavně-právního výboru poslanecké sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD), který s návrhem na změnu zákona na popud několika družstevních svazů přišel.

"Při jednání s ministerstvem spravedlnosti vzniklo řešení, kdy by mělo při exekuci a vydražení majetku dlužníka zbýt na SVJ alespoň 25 procent,“ uvedl předseda Sdružení bytových družstev a společenství vlastníků ČR František Lébl. "Jednání ale nejsou u konce,“ zdůraznil v LN Lébl.

Novelou, která je podle Tejce inspirována rakouskou či německou legislativou, by se měla počátkem března zabývat pracovní skupina poslanců. Navrhovaná zástava ve výši 25 procent hodnoty nemovitosti je zatím hranice určená k další diskusi. I kdyby to ale bylo 20 nebo 15 procent, podle Tejce by to vyřešilo spoustu problémů. Banky to ale vidí jinak.

Plošné zástavní právo ve prospěch bytových sdružení ve výši 15 či 25 procent by totiž část hypoték prodražilo, pro banky by byly rizikovější. "Česká bankovní asociace vnímá tento návrh velmi negativně,“ uvedl pro Lidové noviny náměstek výkonného ředitele ČBA Filip Hanzlík.

Témata:  bydlení exekuce

Související

Aktuálně se děje

1. dubna 2025 12:29

28. března 2025 10:03

26. března 2025 11:58

Do důchodu s pár statisíci? Realita je tvrdší, než si myslíte

Podle údajů České správy sociálního zabezpečení bylo v Česku ke konci loňského roku 2 366 799 starobních důchodců. Odborníci se přitom shodují, že stárnutí populace se po roce 2030 ještě zrychlí. Český statistický úřad očekává, že v roce 2050 budou senioři představovat víc než třicet procent české populace, a to bude znamenat obrovské množství starobních důchodů, které stát stěží utáhne. Klíčové tedy bude mít na stáří vlastní našetřené zdroje. Ovšem pár set tisíc korun už dávno nestačí. Podle Martina Nováka, hlavního analytika Broker Consulting, je dobré mít na penzi připraven alespoň milion korun, ideálně více. A především, začít s odkládáním peněz stranou co nejdříve. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Vysoké ceny nemovitostí a triky inzerentů. Nenechte se oklamat

Přes vzrůstající ceny zájem o koupi nemovitostí neutuchá. Na realitních portálech se však spotřebitelé mohou při výběru budoucího bydlení setkat s řadou pochybných praktik. Zjištění konečné ceny, skutečné výměry či aktuálního stavu je tak mnohdy práce pro detektiva. Jaké inzeráty je snad lepší přehlédnout?