Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sousedé už nebudou platit za dlužníky? Chystá se novela zákona

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Současnou nespravedlivou praxi, kdy dlužníci přijdou v exekuci o byt ve Sdružení vlastníků jednotek (SVJ) a doplácejí na ně tak i sousedé, by mohla změnit novela zákona. Společní vlastníci by získali zástavní právo na část majetku. Podle bank to prodraží hypotéky. Informují o tom Lidové noviny.

Rodí se plán, jak se konečně vypořádat s dlužníky, na které musejí doplácet jejich sousedi. Sdružení vlastníků jednotek (SVJ), kterých je v Česku podle statistiků přes 58 tisíc, by se díky zvažované novele občanského zákoníku mohla přednostně domoci dluhů, jejich pohledávky by tak mohly být na stejné úrovni jako pohledávky bank, píší LN.

Právě finanční ústavy ale varují, že by kvůli tomu musely zdražit či omezit nabídku hypoték. "Jednou z alternativ, která se zdá být i nejlogičtějším a nejjednodušším řešením, je zřízení zástavního práva,“ sdělil LN předseda ústavně-právního výboru poslanecké sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD), který s návrhem na změnu zákona na popud několika družstevních svazů přišel.

"Při jednání s ministerstvem spravedlnosti vzniklo řešení, kdy by mělo při exekuci a vydražení majetku dlužníka zbýt na SVJ alespoň 25 procent,“ uvedl předseda Sdružení bytových družstev a společenství vlastníků ČR František Lébl. "Jednání ale nejsou u konce,“ zdůraznil v LN Lébl.

Novelou, která je podle Tejce inspirována rakouskou či německou legislativou, by se měla počátkem března zabývat pracovní skupina poslanců. Navrhovaná zástava ve výši 25 procent hodnoty nemovitosti je zatím hranice určená k další diskusi. I kdyby to ale bylo 20 nebo 15 procent, podle Tejce by to vyřešilo spoustu problémů. Banky to ale vidí jinak.

Plošné zástavní právo ve prospěch bytových sdružení ve výši 15 či 25 procent by totiž část hypoték prodražilo, pro banky by byly rizikovější. "Česká bankovní asociace vnímá tento návrh velmi negativně,“ uvedl pro Lidové noviny náměstek výkonného ředitele ČBA Filip Hanzlík.

Témata:  bydlení exekuce

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Novinky v nájemním právu: Jak se změní pravidla pro vyklizení bytu

Od poloviny roku 2025 má začít platit novela občanského soudního řádu, která přináší přínos pro pronajímatele. Nový institut rozkazu k vyklizení umožní nahradit klasickou žalobu v případech neoprávněného setrvání nájemce po skončení nájmu. Tato změna by měla usnadnit a zrychlit proces vystěhování neplatících či problematických nájemců, říká advokátka Kateřina Obertová z  advokátní kanceláře endors.