Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Sousedé už nebudou platit za dlužníky? Chystá se novela zákona

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Současnou nespravedlivou praxi, kdy dlužníci přijdou v exekuci o byt ve Sdružení vlastníků jednotek (SVJ) a doplácejí na ně tak i sousedé, by mohla změnit novela zákona. Společní vlastníci by získali zástavní právo na část majetku. Podle bank to prodraží hypotéky. Informují o tom Lidové noviny.

Rodí se plán, jak se konečně vypořádat s dlužníky, na které musejí doplácet jejich sousedi. Sdružení vlastníků jednotek (SVJ), kterých je v Česku podle statistiků přes 58 tisíc, by se díky zvažované novele občanského zákoníku mohla přednostně domoci dluhů, jejich pohledávky by tak mohly být na stejné úrovni jako pohledávky bank, píší LN.

Právě finanční ústavy ale varují, že by kvůli tomu musely zdražit či omezit nabídku hypoték. "Jednou z alternativ, která se zdá být i nejlogičtějším a nejjednodušším řešením, je zřízení zástavního práva,“ sdělil LN předseda ústavně-právního výboru poslanecké sněmovny Jeroným Tejc (ČSSD), který s návrhem na změnu zákona na popud několika družstevních svazů přišel.

"Při jednání s ministerstvem spravedlnosti vzniklo řešení, kdy by mělo při exekuci a vydražení majetku dlužníka zbýt na SVJ alespoň 25 procent,“ uvedl předseda Sdružení bytových družstev a společenství vlastníků ČR František Lébl. "Jednání ale nejsou u konce,“ zdůraznil v LN Lébl.

Novelou, která je podle Tejce inspirována rakouskou či německou legislativou, by se měla počátkem března zabývat pracovní skupina poslanců. Navrhovaná zástava ve výši 25 procent hodnoty nemovitosti je zatím hranice určená k další diskusi. I kdyby to ale bylo 20 nebo 15 procent, podle Tejce by to vyřešilo spoustu problémů. Banky to ale vidí jinak.

Plošné zástavní právo ve prospěch bytových sdružení ve výši 15 či 25 procent by totiž část hypoték prodražilo, pro banky by byly rizikovější. "Česká bankovní asociace vnímá tento návrh velmi negativně,“ uvedl pro Lidové noviny náměstek výkonného ředitele ČBA Filip Hanzlík.

Témata:  bydlení exekuce

Související

Aktuálně se děje

3. července 2025 14:26

26. června 2025 11:13

20. června 2025 11:23

Kolik stojí rozvod? Češi za něj běžně zaplatí desítky tisíc, ale i víc než 100 tisíc korun

V České republice se ročně rozvede zhruba 20 tisíc párů. A i když je rozvod především citlivou osobní záležitostí, pro mnohé znamená i značnou finanční zátěž. O výši nákladů rozhoduje hlavně to, zda se manželé dokážou dohodnout, nebo se vše řeší u soudu. Analytici z Banky.cz připravili detailní přehled toho, co všechno může rozvod stát.

Zdroj: Tomáš Karas

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Města bez rodin. Nedostupné bydlení mění společnost

Vlastní byt býval cílem každé mladé rodiny. Dnes je realita jiná – ceny nemovitostí a náklady na hypotéky vylučují běžné domácnosti ze hry. Na trhu dominují bezdětné páry s dvěma nadprůměrnými příjmy, zatímco střední třída míří mimo centra měst. Tento posun má zásadní dopad nejen na dostupnost bydlení, ale i na podobu měst a celou společnost.