Bydlení

Ilustrační fotografie

Vyplatí se v roce 2024 investovat do nemovitostí?

Bydlení

Ještě před několika lety se mluvilo o investování do nemovitostí jako o jedné z nejvýhodnějších investic vůbec. S růstem úrokových sazeb v minulých letech však zájem o investiční nemovitosti ochladl. Postupný pokles úrokových sazeb v letošním roce šel ale ruku v ruce s opětovným zvýšeným zájmem o nemovitosti ze strany investorů. Jsou tedy opravdu nemovitosti vhodnou investiční příležitostí? 

Ilustrační fotografie

Ceny bytů pravděpodobně opět výrazně vzrostou

Bydlení

Ceny bytů pravděpodobně znovu vystřelí vzhůru. Trend poklesu úrokových sazeb pod 5 procent na sebe nenechá dlouho čekat a ceny nemovitostí na toto budou reagovat. Například mladí lidé by se měli připravit na to, že startovací byty prostě budou ty nájemní. Česká touha po vlastním bydlení pomalu mizí. 

Ilustrační fotografie

O starší byty je zájem. Prodej na jaře výrazně zrychlil

Bydlení

Zájem o starší byty v prvním čtvrtletí rostl. Ukazují to čísla realitní společnosti RE/MAX, podle které se mediánová doba od zveřejnění bytu v nabídce po její rezervaci zkrátila v březnu na 33 dnů. Ve srovnání s délkou prodeje v předchozím roce se doba zkrátila téměř na polovinu.

Ilustrační fotografie

Praská realitní bublina v Číně, Peking v obavě stupňuje svoji odezvu. Ohrožené je i Česko

Bydlení

Na čínském realitním trhu jde do tuhého. Peking totiž dnes přišel s dosud nejrazantnějšími zásahy, jež mají zvrátit zrychlující – a vlastně již rekordní – propad cen nemovitostí. Zejména dochází k odstranění administrativně vynucované spodní hranice – jakési „podlahy“ – hypotečních sazeb. Současně se Peking snaží podnítit místní vlády v jednotlivých čínských provinciích, aby domy vykupovaly a přetvářely je v sociálně dostupné bydlení. 

Iztok Toplak

Bydlení Rozhovor

Dostupnost bydlení se lepší, v Česku je až 900 nájemních bytů, říká realitní expert

Jak se projeví tolik diskutované snižování úrokových sazeb na realitním trhu, jaký to bude mít vliv na ceny? Ačkoliv tuzemská ekonomika zažila za duben dramatičtější zvýšení inflace, než které očekávala ČNB, predikce ekonomů naznačují do budoucna spíše snižování úrokových sazeb. S očekávaným snižováním úrokových sazeb je pak spojeno zvýšení dostupnosti bydlení pro lidi s nižšími příjmy, a tedy i tlak na cenu. Současný stav realitního trhu je ve znamení pozitivní nálady a mírného oživení, jak dlouho tento trend vydrží? Na to serveru MoneyMAG.cz odpověděl realitní znalec a analytik Iztok Toplak.

Ilustrační fotografie

Bydlení pro mladé: Jak na něj dosáhnout?

Bydlení

Bydlení je dnes pro mladé sice dosažitelné, ale s komplikacemi. Beznadějná však touha po vlastním bydlení není, ani v mladém věku. Odborníci z Banky.cz poradí, jak na bydlení dosáhnout s využitím hypotéky nebo jejích alternativ. Zastavíme se také u dotací na vlastní bydlení a u zvýhodněných úvěrů pro žadatele mladšího věku. 

Bydlení v domě v USA.

Američané v depresi. Podle nich je nejhorší čas na koupi domu

Bydlení

Američané zůstávají v dlouhodobě pesimističtí ohledně výhledu stavu trhu s bydlením. Pouhých 21 % uvedlo, že podle průzkumu americké nadnárodní analytické a poradenské společnosti Gallup zveřejněném ve čtvrtek je vhodná doba na koupi domu. To je svázáno s loňským rokem o nejhorším výsledkem v historii Gallup. Naprostá většina Američanů – 76 % tvrdí, že je špatný čas na koupi domu. To je těsně pod rekordem 78 % zjištěným před rokem.

Ilustrační fotografie

Jak funguje hypotéka na rekonstrukci?

Bydlení

Má váš byt nejlepší roky za sebou? Zdědili jste dům a rádi byste ho kompletně opravili? Koupili jste starší nemovitost k rekonstrukci? Hypotéka na rekonstrukci je jednou z možností, jak získat peníze na potřebné opravy. Ukážeme vám, jak si správně nastavit rozpočet na rekonstrukci a co je potřeba udělat pro získání hypotéky.

Ilustrační fotografie

Bydlení

Češi opět nakupují byty. Je to nečekané překvapení

Chuť Čechů na nákup nemovitostí opět vzrostla. V Praze, hlavním realitním trhu, developeři v prvním čtvrtletí prodali 1600 nových bytů, což je nejvyšší počet za poslední tři roky. Růst poptávky je patrný i v jiných oblastech; například v Brně se zájem v prvním čtvrtletí zvýšil více než dvojnásobně ve srovnání s předchozím rokem. Tento trend vede k zastavení poklesu cen bytů, a letos se pravděpodobně ceny opět zvýší. Tuto informaci zveřejnil server novinky.cz.

Ilustrační fotografie

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Bydlení

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku. Při rozhodování mezi nájemním bydlením a pořízením vlastní nemovitosti na hypotéku většina lidí srovnává výši tržního nájemného s měsíční splátkou hypotéky. Která z částek je aktuálně vyšší?

Ilustrační fotografie

Dvacet let od vstupu do Unie může Česko poprvé financovat dostupné byty z veřejných zdrojů

Bydlení

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš a Státní fond podpory investic dojednali s Evropskou komisí podporu dostupného bydlení v České republice z veřejných peněz. Díky tomu může stát financovat vznik nájemních bytů s nižším než tržním nájemným například pro mladé lidi do 35 let nebo prospěšné profese v regionech. Dotace a výhodné úvěry na projekty dostupného bydlení budou moci získat samosprávy i soukromé subjekty – už letos to budou zhruba dvě miliardy korun.

Ilustrační fotografie

Pronajímatelé často zakazují i to, co nemají

Bydlení

Nájemní smlouva o nájmu bytu či domu je jedním z nejčastějších typů smluv, které lidé uzavírají. Jelikož si je však většinou píší pronajímatelé sami, jejich obsah se může velmi odlišovat, a to jak od jiných nájemních smluv, tak zejména od znění zákonných ustanovení. Vzniká tak velké množství situací, kdy je nájemníkovi zakázáno něco, co zakázat nelze. Jaké jsou nejčastější případy neoprávněných zákazů? A co pronajímatel zakázat může, ovšem pouze za určitých podmínek?

Ilustrační fotografie

Kdo si v prvním čtvrtletí vyjedná nemovitost za dobrou cenu, bude vítězem

Bydlení

Domácnosti se postupně dostávají z náročného období vysoké inflace. Řada lidí v uplynulých letech odložila nákup nemovitosti a tato poptávka se začíná na trh vracet. Úrokové sazby míří do hladiny, kterou lze považovat za dlouhodobý normál, na nějž jsme jen „zapomněli“ díky extrémně nízkým úrokům po roce 2011. Zájemci o koupi nemovitosti za dobrou cenu by tak neměli váhat.

Ilustrační fotografie

Kvůli vysoké inflaci nakupují Češi stále více nemovitostí v zahraničí

Bydlení

Inflace zvyšuje náklady na život, což znatelně ovlivňuje naše peněženky a bankovní účty. Oproti situaci před deseti lety, kdy zahraniční nemovitosti kupovali zejména lidé v důchodovém věku, jsou dnes mezi kupujícími častěji finančně zajištění jedinci ve věku kolem pětatřiceti let. Hlavním důvodem, který je motivuje k nákupu nemovitostí v zahraničí, je rostoucí inflace v Česku. Lidé se tak snaží alespoň částečně chránit své peníze před možným znehodnocením.

Ilustrační fotografie

Bydlení

Nájmy rostou napříč Českem. Nejdražší jsou v Praze

Nájemné bytů v Česku stabilně roste, a to už od roku 2014. Ve třetím čtvrtletí letošního roku se průměrný nájem v ČR vyšplhal na 266 Kč za m2, oproti loňsku se jedná skoro o 5% nárůst. V Praze se průměrná cena zastavila na 351 Kč za m2. Téměř všechna města zaznamenala meziroční nárůst, výjimku tvoří Ostrava, kde nájemné lehce pokleslo na hodnotu 209 Kč/m2.

Ilustrační fotografie

Jak to aktuálně vypadá s prodejem nemovitostí v Česku? Na výrazný pokles cen nečekejte

Bydlení

Na českém realitním trhu začíná být opět více živo. I když se úrokové sazby hypoték nevzdalují od historických maxim a na výraznější pokles sazeb si ještě nějaký čas počkáme, zájemců o koupi nemovitosti pozvolna přibývá. Důvodů pro to může být hned několik. Novostavby i starší nemovitosti určené k bydlení zlevnily, kupující mají na výběr z široké nabídky bytů i rodinných domů a šance na další zásadnější pokles cen nemovitostí je poměrně malá. 

Ilustrační fotografie

Nemovitosti v Česku zlevňují nejvýrazněji za posledních více než třináct let

Bydlení

Komentář Lukáše Kovandy: Nemovitosti v Česku zlevňují nejvýrazněji za posledních více než třináct let. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Eurostat. Podle něj ceny nemovitostí v ČR klesly v letošním druhém čtvrtletí meziročně o 2,9 procenta. Jedná se o nejvýraznější meziroční pokles cen rezidenčních nemovitostí od prvního čtvrtletí roku 2010, kdy se český nemovitostní trh ještě potýkal s dopady světové finanční krize.

Ilustrační fotografie

Bydlení

Touha bydlet ve vlastním nezmizela. Investoři jen vyčkávají na příznivější podmínky financování

Rok 2023 je pro stavebnictví obdobím postupné stabilizace. Jeho první polovina se sice nesla ve znamení útlumu, nyní však přichází první pozitivní impulsy a ve druhém pololetí společnost Wienerberger očekává křehký růst poptávky. Už nyní totiž spouštěče mnohých obav ohledně investic do bydlení, jako například dřívější vysoké ceny energií, rostoucí inflace nebo úrokové sazby hypoték, ztrácejí na síle, a tak může nadcházející období přinést investorům dobré podmínky pro realizaci bydlení.

Ilustrační fotografie

Češi se ve velkém zbavují chat a chalup. Nabídka je největší za poslední roky

Bydlení

O 180 stupňů se otočila situace na trhu rekreačních nemovitostí. Před rokem za covidové pandemie vrcholila chalupářská horečka a pořádaly se aukce, v nichž se kupující předháněli, kdo zaplatí za nedostatkové nemovitosti víc. Dnes je naopak ve stínu inflace a ekonomicky složité doby nabídka chat a chalup na mnohaletém vrcholu. Kupující mají mimořádně výhodnou pozici – mohou si vybírat i úspěšně smlouvat o slevách.

Ilustrační fotografie

Za málo započatých a dostavěných bytů může inflace i cena energií, shodli se odborníci

Bydlení

Dubnové snížení stavební produkce, o kterém dnes informoval Český statistický úřad (ČSÚ), se odrazilo také v počtu započatých a dostavěných bytů. Počet zahájených výstaveb bytů v ČR ve čtvrtém měsíci roku podle úřadu meziročně klesl téměř o čtvrtinu. Dokončených bytových rezidencí bylo meziročně méně o 40,6 procenta. Podle odborníků to je dáno snížením počtu investic - zapříčiněného jak vysokými úvěry a inflací, tak také legislativou a dlouhotrvajícím nárůstem cen energií a stavebních materiálů.

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

29. dubna 2025 6:01

Carneyho vládnoucí liberálové vyhrály kanadské volby pod hrozbou anexe Trumpem

Kanadská Liberální strana pod vedením premiéra Marka Carneyho podle tamních médií směřuje k vítězství ve federálních volbách. Kampaň ale poznamenaly provokace a hrozby novými cly ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy