Za málo započatých a dostavěných bytů může inflace i cena energií, shodli se odborníci

Dubnové snížení stavební produkce, o kterém dnes informoval Český statistický úřad (ČSÚ), se odrazilo také v počtu započatých a dostavěných bytů. Počet zahájených výstaveb bytů v ČR ve čtvrtém měsíci roku podle úřadu meziročně klesl téměř o čtvrtinu. Dokončených bytových rezidencí bylo meziročně méně o 40,6 procenta. Podle odborníků to je dáno snížením počtu investic - zapříčiněného jak vysokými úvěry a inflací, tak také legislativou a dlouhotrvajícím nárůstem cen energií a stavebních materiálů.

Ilustrační fotografie

"Dlouhodobě upozorňujeme na zdlouhavý a netransparentní povolovací proces. Spolu s rostoucími stavebními náklady to vede k tomu, že je bydlení dostupné pro stále menší skupinu lidí. Na počet zahájených bytů má zcela jistě vliv i relativně přísná regulace hypoték. Omezením výstavby developeři reagují na sníženou poptávku," řekl ČTK výkonný ředitel developerské skupiny Sekyra Group Leoš Anderle.

Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petr Dufek je meziroční pokles započatých nových staveb bytů způsobený omezením výstavby v Praze. "Jde o trend, který je patrný už od loňského jara, kdy se developeři i drobní stavitelé rozhodli pod tlakem rostoucích cen energií, stavebních materiálů, úrokových sazeb a všeobecné nejistoty své projekty raději odložit," uvedl Dufek. Dodal, že útlum bytové výstavby povede k omezení nabídky na českém trhu a ceny bytů v budoucnu nebudou klesat. Podle dat ČSÚ začala v dubnu v hlavním městě výstavba 131 bytů.

Poptávka po nových bytech přitom ze strany zájemců o bydlení podle vedoucí realitního oddělení společnosti Broker Consulting Kristýny Viktory stále je. A to jak po novostavbách, tak i po těch na sekundárním trhu. "Čím dál častěji se v tomto směru na trhu objevují investoři, kteří novostavbu následně pronajímají. U staršího bydlení dochází mnohdy k nákladným rekonstrukcím a až poté se jednotky nabízí do užívání," dodala Viktora.

Stavební výroba v Česku v dubnu znovu klesla, meziroční pokles zrychlil na 6,4 procenta z revidovaných 2,6 procenta v březnu. Nižší byla produkce v pozemním i inženýrském stavitelství. V pozemním, což jsou stavby bytových a nebytových budov, se snížila o 5,3 procenta. V inženýrském stavitelství, kam spadá budování cest nebo telekomunikačních a energetických sítí, meziročně klesla o 9,4 procenta. Meziměsíčně byla stavební produkce nižší o 3,4 procenta, oznámil dnes ČSÚ. Naposledy české stavebnictví v meziročním srovnání vzrostlo v lednu, následující tři měsíce klesá.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky