Jaké nás letos čekají pozitivní posuny v dostupnosti bydlení v roce 2024?

Pozitivní vývoj v dostupnosti bydlení v roce 2024 díky sníženým úrokovým sazbám a regionálním rozdílům, spolu s atraktivními úvěrovými nabídkami od finančních institucí.

Ilustrační fotografie
reklama

Index dostupnosti bydlení klesl od listopadu a dosahuje téměř loňských minim s lednovou hodnotou 61,4 %, což představuje pokles o 0,6 procentního bodu oproti minulému měsíci. To je povzbudivá zpráva pro domácnosti, jelikož díl hypoteční splátky z příjmů se snižuje, přičemž za tímto vývojem stojí hlavně pokles úrokových sazeb.

„Index návratnosti, udávající počet ročních příjmů potřebných k zaplacení průměrného bytu bez započítání dalších výdajů, se udržuje stabilní od listopadu na úrovni 7,22. To naznačuje, že i přes růst cen bytů dochází k vyrovnání díky zvyšování čistých peněžních příjmů domácností. Dostupnost bydlení se navíc liší region od regionu, s největším zlepšením v Jihočeském kraji a zhoršením v Moravskoslezském kraji. Nejvíce dostupné bydlení je dlouhodobě v Ústeckém kraji, zatímco Praha zůstává na opačném konci spektra, říká hypoteční specialista Miroslav Majer z hyponamiru.cz.

Modrá pyramida uvádí akci na úvěry na bydlení s nižšími sazbami

Modrá pyramida nabízí od 5. února 2023 časově omezenou akci na nezajištěný úvěr „Půjčka na bydlení“ s preferenčními úrokovými sazbami. Pro úvěry na udržitelné a družstevní bydlení je nabízena sazba 5,99 % ročně a pro standardní půjčky na bydlení sazba 6,29 % ročně, platné pro všechny doby fixace. Tato akce je dostupná pro žádosti podané až do 31. března 2024 a doručené společnosti do 15. dubna 2024.

Česká spořitelna snižuje úrokové sazby na hypotéky

S účinností od 8. února 2024 Česká spořitelna oznámila snížení úrokových sazeb pro své hypotéční produkty, včetně Hypotéky České spořitelny a Americké hypotéky. Snížení sazeb o 0,4 % ročně se týká 3 a 4letých fixací, 0,3 % pro 5leté fixace a 0,2 % pro fixace na 8 let a více. Nejnižší sazba pro Hypotéku České spořitelny začíná nyní na 5,39 % ročně s možností dalšího snížení o 0,1 % při splnění určitých podmínek. Americká hypotéka nabízí sazby začínající na 5,89 % pro 4 a 5leté fixace, také s podmínkou dalších slev za splnění specifických kritérií.

Stavební spořitelna ČS snižuje sazby na Hypoúvěr od Buřinky

Stavební spořitelna České spořitelny oznámila snížení úrokových sazeb pro svůj produkt Hypoúvěr od Buřinky, platné od 8. února 2024. Snížení o 0,2 % ročně se vztahuje na všechny fixace, s novou základní sazbou začínající na 5,39 % ročně. Pro získání této sazby je nutné splnit podmínky včetně LTV do 80 %, fixaci na 6 let, sjednání PPI a minimální výši úvěru 500 000 Kč.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky