Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Horko mění realitní preference. Jaké byty jdou na dračku?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Horko a sucho, které v létě dělá z českých a moravských měst často ne zrovna příjemné místo k životu, logicky mění preference při hledání bydlení.

Podle údajů největšího portálu pro prodej nemovitostí svépomocí Bezrealitky.cz se skokově zvýšil zájem o byty s terasami nebo balkony. Zatímco ještě dva roky zpátky byla terasa často považována za zbytný luxus, dnes jsou za její metry lidé ochotní připlatit – často i desítku tisíc korun za metr. Mnoho bytů se tak dostává do vyšší cenové hladiny, přestože tomu neodpovídá jejich technický stav nebo lokalita. Podle odborníků bude tento parametr hrát v budoucnu stále vyšší roli.Potvrzuje to nejen až dvojnásobné množství reakcí na inzeráty „chladných“ domů a bytů, ale také ceny, za které majitelé takových byt prodají. Domy a byty, které mají balkon, terasu, francouzská okna umožňující větrání nebo domácí klimatizaci se dnes prodávají v přepočtu na metry o 10 – 25 % dráž než totožný byt bez nich. V některých případech dokonce díky tomu byt vstoupí do prémiové kategorie a může si dovolit ucházet se o výrazně movitější zájemce. Zaškrtávání filtru zájemci o bydlení, který vyhledává nemovitosti s balkony či terasou, narostlo na Bezrealitky za poslední tři měsíce dokonce pětkrát.A majitelé jdou tomuto trendu naproti. Na přední místa v popisech domů a bytů se dostávají informace o možnosti udržovat v bytě příjemné klima i v čase letních veder. Výrazně častěji upozorňují například na izolaci a materiál obvodových zdí, kvalitní cirkulaci vzduchu okny v bytě, vybavení bytu klimatizací, ale také vzrostlé stromy v ulici, dostupnost zeleně, případně vodní plochy a toky v bezprostředním okolí. Ke slovu se díky vedrům dostávají i severně orientované byty, které se dlouhodobě prodávají levněji."Až skokový nárůst zájmu o městské nemovitosti s otevřenými bytovými plochami, jako jsou balkony, lodžie nebo terasy můžeme ostatně demonstrovat na nabídce dvou zcela srovnatelných bytů v totožném domě, které jejich majitelé prodávali přes Bezrealitky," uvádí Hendrik Meyer, CEO Bezrealitky. "Zatímco byt bez terasy se prodal za 55 tisíc korun za metr, byt stejné dispozice i metráže, avšak s terasou, za 63 tisíc korun za metr."

Podle Meyera budou trendy spojené se změnami klimatu sílit a mohou výrazně zamíchat v preferencích zájemců o bydlení. Přizpůsobí se mu také developeři, kteří budou stále častěji řešit přirozenou cirkulaci vzduchu při rekonstrukcích nebo novostavbách. Úprav by se mohly dočkat třeba panelová sídliště, která byla v minulosti necitlivě upravována – například redukcí zeleně na úkor parkovacích míst. I to do budoucna zvedne cenu místních bytů."Pokud by například panelová sídliště z padesátých a šedesátých let byla zrekonstruována či dostavěna v duchu původních návrhů, nabídnou z klimatického pohledu často komfortnější bydlení než novostavby, přestože byty se zde dnes prodávají často pod cenovým průměrem,“ zakončuje Meyer. "I proto se troufám domnívat, že právě majitelé bytů na sídlištích v krajských městech na změnách klimatu v budoucna vydělají nejvíce."

Témata:  reality byty počasí

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Novinky v nájemním právu: Jak se změní pravidla pro vyklizení bytu

Od poloviny roku 2025 má začít platit novela občanského soudního řádu, která přináší přínos pro pronajímatele. Nový institut rozkazu k vyklizení umožní nahradit klasickou žalobu v případech neoprávněného setrvání nájemce po skončení nájmu. Tato změna by měla usnadnit a zrychlit proces vystěhování neplatících či problematických nájemců, říká advokátka Kateřina Obertová z  advokátní kanceláře endors.