Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Extrémní růst cen nemovitostí: Starší byty za jediný rok zdražily o třetinu

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Růst cen nemovitostí byl v loňském roce doslova skokový a netýkal se pouze novostaveb. Výrazným tempem rostly také ceny starších domů a bytů – a to po celé České republice. Poptávka totiž výrazně převyšuje nabídku nejen v hlavním městě, ale i dalších krajích. Vyplývá to z údajů portálu Bezrealitky, s jehož pomocí se realizuje 20 % prodejů a pronájmů domů a bytů v ČR.

Průměrná cena za metr čtvereční se na konci roku u starších bytů v Česku zastavila na částce 52 997 korun, což je o třetinu více než před rokem. Za nárůstem stojí především skokové zdražení pražských bytů – za ně totiž na konci roku musel dát zájemce průměrně 80 361 korun za metr, což je zhruba 75 % ceny pražské novostavby a meziročně o 60 % více. Druhé nejdražší byly byty na jižní Moravě a v Brně s cenou 49 961 korun za metr čtvereční, následované byty ve středočeských městech s průměrnou cenou 40 053 korun za metr čtvereční.V případě domů ceny stoupaly pomalejším, a to 8% tempem. Průměrná cena za metr čtvereční podlahové plochy se zastavila na 29 529 korunách. Opět platí, že ceny rostly především v Praze – meziročně stouply o 36 % a průměrný dům se zde prodává za 68 647 korun za metr čtvereční. Druhé nejdražší domy na metr plochy se prodávaly ve Středočeském kraji (35 644 korun), v Brně a na jižní Moravě (27 818 korun) a v Plzeňském kraji (25 713 korun). Nejvýraznějším tempem hned po hlavním městě pak zdražily domy v Královéhradeckém a Pardubickém kraji a na Vysočině. Nižší růst cen je v tomto případě způsoben množstvím starších, a tím i levnějších nemovitostí, které se v roce 2018 dostaly na přímý realitní trh.

Situace by přitom neměla být výrazně lepší ani letos. Prostor pro zdražování totiž stále existuje, a to jak v krajích, kde byty a domy zůstávají hluboko pod celorepublikovým průměrem, tak v místech, kde se dá očekávat setrvalá extrémní poptávka – tedy především v širším pražském centru, středočeských obcích na hranicích s hlavním městem, Brně a jihomoravských městech a obcích s krátkými dojezdovými časy do městského centra.Rychlé řešení situace navíc neexistuje – většina z nutných opatření bude potřebovat roky, než dokáže změnit realitní trh. Jedná se například o novou podobu stavebního zákona, který je momentálně v připomínkovém řízení, ale také další rozvoj infrastruktury, která sníží dojezdové časy do spádových oblastí, a tím výrazně rozšíří v kritických oblastech nabídku vhodných nemovitostí. Určitou pomocí tak může být alespoň rychlejší párování vhodné nabídky s poptávkou, které je možné díky přímému prodeji.„Bohužel se nedá očekávat, že by se situace letos výrazně zlepšila. Růst cen bude jednoznačně pokračovat, v některých oblastech dokonce výrazně vyšším tempem než loni,“ míní Hendrik Meyer, výkonný ředitel Bezrealitky. „I nadále budou ze současného stavu profitovat především majitelé nemovitostí. Najít si na přímo zájemce je v současnosti otázkou několika týdnů. 98 % nemovitostí se v Česku udá do tří měsíců. Naopak zájemci o bydlení budou mít letos situaci ještě o něco složitější, zvláště s přihlédnutím k nedostatku nemovitostí k pronájmu v těch nejžádanějších oblastech.“

Témata:  nemovitosti bydlení byty domy zdražování

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Novinky v nájemním právu: Jak se změní pravidla pro vyklizení bytu

Od poloviny roku 2025 má začít platit novela občanského soudního řádu, která přináší přínos pro pronajímatele. Nový institut rozkazu k vyklizení umožní nahradit klasickou žalobu v případech neoprávněného setrvání nájemce po skončení nájmu. Tato změna by měla usnadnit a zrychlit proces vystěhování neplatících či problematických nájemců, říká advokátka Kateřina Obertová z  advokátní kanceláře endors.