O družstevní bydlení v Brně je zájem. Pomůže získat byty mladým

Přes 700 lidí projevilo zájem o družstevní bydlení v Brně a podalo na radnici přihlášku. ČTK to řekla Radka Loukotová z tiskového oddělení magistrátu. Počátkem roku bude vyhodnocení žadatelů, později vznikne pořadník. Město s lidmi založí družstvo, které si vezme hypotéku na stavbu domu s byty na městském pozemku. Po jejím splacení město z družstva vystoupí a byty zůstanou lidem. První domy by podle Loukotové mohly stát zhruba za pět až šest let. Brno tím chce pomoct získat byty mladým do 36 let, kteří nemohou sami získat hypotéku, ale mohou splácet.

Ilustrační fotografie
reklama

Brno sbíralo žádosti od 1. října do 31. prosince. "Ke konci roku se do družstevního bydlení přihlásilo 713 lidí. V lednu a únoru letošního roku provedeme analýzu přihlášených žadatelů v rámci projektu. Při té příležitosti zrevidujeme seznam o žadatele, kteří nesplňují kritéria," uvedla Loukotová.

Mezi podmínky patří české občanství nebo občanství členského státu Evropské unie a věk od 18 do 36 let. Měsíční příjem samoživitele nebo manželského a partnerského páru musí být v rozmezí od 35.000 do 50.000 korun čistého. Zájemce také nesmí vlastnit nemovitost pro bydlení a musí doložit výpis z rejstříku trestů a potvrzení o bezdlužnosti, například z finančního úřadu nebo zdravotní pojišťovny.

Zhruba v březnu až dubnu město postupně žadatele vyzve k doložení těchto skutečností. "Po obdržení těchto informací sestavíme závazný pořadník," dodala Loukotová. Základní členský vklad v družstvu je 10.000 korun. Potom podle velikosti bytu musí žadatelé složit od 400.000 do 700.000 korun, které se následně odečtou od ceny bytu a pozemku a zbylou část lidé uhradí v měsíčních splátkách.

Brno plánuje stavět byty o velikosti 2kk, 3kk a 4kk. Vytipovalo k tomu lokality v Černovicích Na Kaménkách, v Novém Lískovci na Kamenném vrchu II a ve Starém Lískovci na Západní bráně. Do roku 2030 by tam mohlo vzniknout až 1500 bytů, z nichž by zhruba polovina mohla sloužit pro družstevní bydlení. Zbytek by mohl být pro seniory, handicapované a další.

Brno spravuje 29.000 bytů, což je asi 15 procent z celkového počtu bytů ve městě. Zbytek je v soukromém vlastnictví.

Témata: bydlení | byty | MoneyMAG.cz

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky