Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bydlet ve vlastním, nebo družstevním bytě? Jaké jsou výhody a úskalí?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Koupě bytu je pro většinu lidí důležitým životním krokem. Svou roli ve výběru budoucího bydlení hrají finance, poloha, velikost, stáří či stav nemovitosti. Významným faktorem je pak i volba mezi bytem v osobním vlastnictví a družstevním. Obě varianty mají svá pro i proti, a před koupí je nutné zvážit, co bude budoucím obyvatelům nejvíce vyhovovat. Jaké jsou ty hlavní rozdíly?

Vlastnictví, nebo podíl v družstvu

Zásadním rozdílem mezi oběma druhy bytů je otázka vlastnictví. Zatímco u bytů v osobním vlastnictví se na základě kupní smlouvy stává majitelem fyzická nebo právnická osoba, u družstevních bytů je majitelem celého domu, jak již název napovídá, družstvo. V případě koupě se tak nejedná o koupi bytové jednotky, ale „pouze“ podílu v daném družstvu. „Členové družstva tedy jednotlivé jednotky nevlastní napřímo, ale s podílem v družstvu je spojené právo na pronájem bytu,“ vysvětluje Roman Outrata z finanční skupiny Ramfin.

Cena a financování

Oba druhy bytů se často liší i v ceně. V té samé lokalitě může být družstevní byt i o deset a více procent levnější než byt v osobním vlastnictví. Při koupi podílu v družstvu se navíc neplatí čtyřprocentní daň z nabytí nemovitosti, jako tomu je u bytů v osobním vlastnictví. Na druhou stranu, pokud zájemce o bydlení nemá celou částku v hotovosti, může být financování o poznání složitější.

„Byt v osobním vlastnictví lze v případě financování hypotečním úvěrem použít jako zástavu. U družstevního bytu, protože se koupí podílu v družstvu nestává kupcovým majetkem, to možné není. Banky sice financování družstevních bytů umožňují, ale je nutné ručit jinou nemovitostí,“ popisuje Roman Outrata.

Trošku snazší je situace u družstevních bytů, které bude v blízké budoucnosti možné převést do osobního vlastnictví. U takových bytů lze s příslibem převodu do jednoho roku využít k financování koupě předhypoteční úvěr, jimž se překlene krátké období, než bude v katastru nemovitostí byt přepsán na nového majitele.

Pravidelné platby

S užíváním bytu jsou vždy spojeny další náklady. Majitel bytu v osobním vlastnictví sice nemusí platit nájem, ale musí počítat s platbami za služby, do fondu oprav a za správu domu, který k němu náleží. Není totiž majitelem jen samotného bytu, ale rovněž spolumajitelem společných částí domu. Povinné platby jsou pak stanoveny podle velikosti jednotlivých bytů a podílů na společných prostorách. U družstevního bytu se naopak družstvu platí nájemné, jež zahrnuje služby, fond oprav a popřípadě i splátku anuity – dluhu, který družstvu vznikl například při výstavbě nebo koupi domu. Výše plateb se pak odvíjí od velikosti bytu.

Stavební úpravy a pronájem

Různá pravidla platí i pro nakládání s byty. S bytem v osobním vlastnictví si majitel víceméně může dělat, co se mu zlíbí. „Byt v osobním vlastnictví lze pronajímat bez souhlasu dalších osob, stejně tak v něm lze – v souladu s předpisy – provádět jakékoliv stavební úpravy. Naproti tomu u družstevního bytu je v případě pronájmu třetí osobě, ale i stavebních úprav, nutný souhlas družstva,“ říká Roman Outrata.

Prodej a převod

Drobné rozdíly se najdou i u případného prodeje a převodu bytů. V případě družstevního bytu je prodej o něco jednodušší, protože se neprodává nemovitost, ale pouze se převádí podíl v družstvu s právem k nájmu bytu. Tento převod tak stačí družstvu oznámit a není potřeba řešit ani přepis na katastru nemovitostí. Byt v osobním vlastnictví lze rovněž prodat bez omezení, ale je třeba počítat se složitější administrativou, jako je sepisování kupní smlouvy, odhad bytu, vklady na katastru nemovitostí a další.

Témata:  bydlení byty

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Novinky v nájemním právu: Jak se změní pravidla pro vyklizení bytu

Od poloviny roku 2025 má začít platit novela občanského soudního řádu, která přináší přínos pro pronajímatele. Nový institut rozkazu k vyklizení umožní nahradit klasickou žalobu v případech neoprávněného setrvání nájemce po skončení nájmu. Tato změna by měla usnadnit a zrychlit proces vystěhování neplatících či problematických nájemců, říká advokátka Kateřina Obertová z  advokátní kanceláře endors.