Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Praha, Brno nebo Bratislava? Boj o nejlepší místo k žití má překvapivého vítěze

Praha
Praha
Foto: Pixabay

Život v české nebo slovenské metropoli není až tolik odlišný. Vždyť dlouhé roky měli Češi i Slováci pouze jedno hlavní město, po rozdělení obou států ale šel každý svou cestou. Mnohdy se proto dnes srovnává spíše život v Brně a v Praze, jak by si ale hlavní město stálo v porovnání s tím slovenským?

Co se bydlení týče, tak mnohem hůře. Není totiž tajemstvím, že na českém a slovenském realitním trhu mají výsadní postavení právě hlavní města.

Bratislava i Praha se tak výrazně odlišují cenami nemovitostí i aktivitou od ostatních míst v obou zemích.

Nejprve je důležité zmínit, jaké jsou v obou městech platové rozdíly. V Praze se průměrná mzda pohybuje na úrovni zhruba 1435 eur, v Bratislavě 1313 eur.

Podle slovenské tiskové agentury TASR je navíc v obou lokalitách nejhorší dostupnost bydlení. To je tak vše, co mají obě města společného.

Podle analytika Martina Lazík je ale Praha v jedné věci mnohem horší. Je totiž o 20 až 30 procent dražší než Bratislava, a to i v případě bytů v podobných nemovitostech a lokalitách.

"Ceny starších bytů se v Bratislavě pohybují spíše na úrovni druhého největšího českého města Brna," uvedl podle agentury.

Zatímco starší dvoupokojový byt v Bratislavě je k prodeji za 115 tisíc eur, v Praze v přepočtu za 154 tisíc eur. Paradoxní je, že i v Brně lze takový byt koupit dráž než na Slovensku, a sice za zhruba 116 tisíc eur.

Analytik přitom tvrdí, že v obou státech je vidět markantní rozdíly mezi městy a venkovem. Tam je většinou vysoká nezaměstnanost a nižší platy. I přesto je Praha co se bydlení týče mnohem dražší.

Průměrná cena nemovitostí určených k bydlení na Slovensku ale v posledním čtvrtletí loňského roku klesla poprvé po předchozích dvou a půl letech nepřetržitého růstu. Příčinou bylo zlevnění rodinných domů, ceny bytů se naopak dostaly na nové maximum.

Navzdory poklesu průměrné ceny bydlení na Slovensku byly byty v závěru minulého roku nejdražší v novodobé historii země. Meziročně se průměrná cena za metr čtvereční v bytech zvýšila o 6,6 procenta na 1639 eur.

Témata:  Praha Brno Slovensko

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 22:13

Hra na štěstí? Ne, správný postup při investování výrazně snižuje riziko ztráty

KOMENTÁŘ Martina Pleštila, ředitele úseku investic, Broker Trust - Úroky na spořicích účtech klesají. Ještě víc tak poroste investiční apetit Čechů, kteří hledají pro své úspory lepší výnos. Už loni přitom investice v ČR zaznamenaly mimořádný rok. Češi měli jen ve fondech kolektivního investování vloženo přes 938 miliard korun, což bylo meziročně o nevídaných 25 procent více. Jak při investování efektivně snižovat riziko ztráty? Podívejte se na šest praktických tipů.

Zdroj: MoneyMAG.cz

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Vyplatí se platit nájem, nebo splácet hypotéku?

Řada rodin se rozhoduje mezi bydlením v nájmu a pořízením vlastního domova na hypotéku. Obě možnosti mají své výhody i nevýhody. Z pohledu budování majetku je vždy výhodnější pořízení vlastní nemovitosti na hypotéku. Při rozhodování mezi nájemním bydlením a pořízením vlastní nemovitosti na hypotéku většina lidí srovnává výši tržního nájemného s měsíční splátkou hypotéky. Která z částek je aktuálně vyšší?