V Praze se budou dražit vzácné habsburské, československé i světové mince

V hotelu Carlo IV proběhne 8. října aukce vzácných mincí a medailí, kterou pořádá aukční síň Antium Aurum. Dohromady se budou dražit položky s vyvolávací cenou za více než 31 milionů korun. Na loňské říjnové aukci tohoto aukčního domu padl rekord nejdražší československé mince. Konkrétně byl vydražen 5 Dukát 1937 za 850 000 eur, tedy více než 21 milionů korun. Co na zájemce čeká letos?

Stříbrná medaile František Josef I. (1848–1916). Rakouská spolková střelba Brno
reklama

Mezi nejatraktivnější položky aukce patří 1 Tolar 1600 České Budějovice z doby Rudolfa II., vzácná varianta 1 Dukátu 1831 či extrémně vzácná zlatá medaile (25 Dukát) z roku 1846 Odhalení pomníku císaře Františka I., jejíž vyvolávací cena je 20 000 eur, v přepočtu více než 500 tisíc korun.

V nabídce budou také velmi žádané československé svatováclavské dukáty a dukátové medaile. Vůbec nejvyšší vyvolávací cenou se může pyšnit desetidukát z roku 1951 a desetidukát z roku 1938 s certifikátem od ČNB. Obě mince se budou dražit od 100 000 eur, v přepočtu zhruba 2,5 milionu korun. Mimořádnou raritou je zlatá medaile (3 Dukát) z roku 1929 k 1000. výročí smrti sv. Václava, která je jediným exemplářem s tak vysokým hodnocením společnosti NGC na světě.

„Takto rozsáhlé aukce v Česku probíhají jenom párkrát za rok. Celkem nabídneme téměř 500 položek a očekáváme, že některé mince překonají částky, za které byly draženy v minulosti. Je to vždy svátek pro všechny sběratele,“ říká Pavel Kroužek, majitel aukční síně Antium Aurum.

Aukce bude probíhat přímo v sále hotelu Carlo IV, zároveň budou mít zájemci možnost připojit se online a dražit tak na dálku. Loni se říjnové dražby mohl v sále z důvodu opatření v souvislosti s COVID-19 zúčastnit pouze omezený počet zájemců, o to více zájemců sledovalo a participovalo na aukci online. Letos očekávají organizátoři ještě větší zájem.

Mince jako investice

Řada lidí se podobných aukcí účastní nejenom kvůli sběratelské vášni, ale také proto, že vzácné mince mohou být alternativní investicí. Jejich cena roste a zhodnocení se u nejvzácnějších kusů ve výjimečné zachovalosti pohybuje v desítkách procent ročně. Zvláště nyní, kdy v Česku roste inflace, se k investicím do mincí i medailí uchyluje stále více lidí.

„Vzácné mince jsou zejména sběratelským artiklem, ale také zajímavou investicí. Například svatováclavské dukáty patří dlouhodobě k nejvyhledávanějším mincím. Poptávka po nich se každým rokem zvyšuje a je tak výrazně vyšší než počet nabízených kusů na trhu,“ doplňuje Pavel Kroužek z Antium Aurum.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky