Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tempo zdražování hypoték patří u nás k jednomu z nejrychlejších v EU

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Zájem o hypotéky byl tento rok zatím enormní. Oproti minulým letům se velmi slibně vyvíjela poptávka po úvěrech na bydlení už od samého začátku roku. Absolutní rekord v historii Česka padl v březnu, kdy si lidé podle statistiky hypoindex.cz sjednali za jediný měsíc hypoteční úvěry v celkovém objemu 44,7 miliardy korun. Za první čtvrtletí se objem poskytnutých hypoték vyšplhal na téměř 100 miliard korun. Letos se očekává, že by mohlo být uzavřeno až 400 mld./rok, loni to pro představu bylo cca 254 mld. Jedná se tedy o obrovský nárůst.

Úrokové sazby budou pravděpodobně stoupat

V červnu se zvedly úrokové sazby. Budou se stále zvedat? „Určitě ano, banky mají naplněné plány a nemají motivaci poskytovat hypotéky levně, protože nadále trvá extrémní zájem, kdy jsou banky zahlcené a klienti podávají nové a nové žádosti o hypoteční úvěry. Když prodají hypotéku za rostoucí procenta, chybí motivace zlevňovat,“ říká finanční specialistka Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz.

Tempo zdražování hypoték patří v ČR k jednom z nejrychlejších v EU. Cenu ale vždy určuje poptávka – pokud je u nás aktuálně stále enormní zájem o hypoteční financování, a k tomu se přidává nedostatek nemovitostí nebo jejich extrémně vysoká cena, tak se jedná o ideální recept na zdražování.

Na hypotéku se čeká i dva měsíce

Nápor žádostí o hypotéky dal bankám pořádně zabrat. Doba vyřízení se prodloužila na dvojnásobek a zájemci o úvěr na bydlení si mnohdy museli počkat i dva měsíce. První půlrok byl tedy velmi náročný jak pro žadatele o hypotéku, kteří potřebovali rychle vyřídit hypotéku, tak banky i nezávislé zprostředkovatele hypoték.

Je dobré vyčkávat s hypotékou do dalšího roku?

„Mnoho lidí stále vyčkává s pořízením hypotéky, protože nejsou zajímavé nemovitosti ke koupi. Myslím si, že vyčkávat nemá velký smysl (ani z hlediska nabídky nemovitostí, ani z hlediska poklesu úrokových sazeb), protože pokud bydlí člověk v nájmu, rok až dva strávené v nájemním bydlení mu vymažou úsporu na úrokové sazbě, kterou může klient získat např. až v roce 2023. Navíc je otázka, kdy sazby padnou znovu na úrokové dno (kolem 1,5 %), to může trvat i několik let, říká Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz.

„Domnívám se, že bude nadále zdražovat a další měsíce budou ve znamení ochlazení zájmu o hypotéku, tj. pocítíme nasycenost trhu (může upadat poptávka o hypoteční úvěry a celý trh může registrovat snížený zájem o hypoteční financování). Vyhrají ti připravení jít online, inovativním a zajímavým způsobem pro klienty, protože digitalizace a onlinizace trhu je nevyhnutelná,“ dodává Veronika Hegrová.

Témata:  hypotéky bydlení

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

23. dubna 2024 10:49

Tesco rozšiřuje studentskou slevu na průkaz ISIC i na víkendy

Od října minulého roku funguje ve všech obchodech Tesco v Česku desetiprocentní sleva pro studenty starší osmnácti let na studentský průkaz ISIC od pondělí do pátku. To se nyní na základě názorů studentů mění. Od pondělka 22. dubna mohou se slevou nakoupit i o víkendech.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.