Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Správa na příspěvcích OSVČ a malým firmám vyplatila přes 21 miliard korun

CZK
CZK
Foto: INCORP images

Finanční správa do dneška přijala 911.357 žádostí o vyplacení příspěvku osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) a 76.193 žádostí o vyplacení příspěvku společníkům malých společností s ručením omezeným. V obou případech finanční správa vyřídila valnou většinu žádostí a vyplatila celkem 21,6 miliardy korun.

Vyplývá to z informací, které zveřejnila finanční správa na twitteru.

OSVČ i společníci malých firem mohou žádat o příspěvek už jen za druhé období po 30. dubnu do 8. června. Žádosti v prvním období od 12. března do 30. dubna finanční správa přijímala do 29. června. Příspěvek činí v prvním i druhém období 500 korun denně. V případě druhého období je termín pro podání žádostí do 7. srpna. Vyplácený příspěvek je fakticky podle zákona vratkou daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti.

Podnikatelé mohou požádat o příspěvek e-mailem, poštou, prostřednictvím datové schránky, přes aplikaci Elektronická podání pro finanční správu, na podatelnách a ve sběrných boxech umístěných před finančními úřady. Nejvíce žádostí přichází e-mailem.

Zástupci obcí a krajů kritizovali to, že vyplácení bonusu připraví místní samosprávy o příjmy z daní, jejichž výnosy se rozdělují mezi státní rozpočet a právě obce a kraje. Následně Parlament v červnu schválil v balíku daňových změn návrh, podle kterého obce dostanou od státu příspěvek 1200 korun na obyvatele jako kompenzaci za nižší příjmy z daní, jejichž výnosy se rozdělují mezi státní rozpočet a právě obce a kraje. Celkové náklady by měly být 12,8 miliardy korun.

Témata:  Koronavirus COVID-19 OSVČ finance Peníze

Související

Aktuálně se děje

1. dubna 2025 12:29

28. března 2025 10:03

26. března 2025 11:19

Jak získat hypotéku po insolvenci: Tipy, které vám zvýší šanci na schválení

Finanční problémy mohou potkat každého z nás. Ztráta práce, nemoc nebo nečekané výdaje. Pokud se dostanete do potíží, řešením může být insolvenční řízení. Ale co když i po něm toužíte po hypotéce? Nezoufejte! Máme pro vás tipy, jak zvýšit šanci na schválení úvěru i po insolvenci. 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy