Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Soud zrušil pokuty 1,07 milionu pro ministerstvo financí

Ministerstvo financí
Ministerstvo financí
Foto: Lukáš Henzl, MoneyMAG.cz

Krajský soud v Brně zrušil dvě rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), v nichž úřad vyměřil pokuty ministerstvu financí v celkové výši 1,07 milionu korun. ČTK to zjistila z úřední desky soudu.

Větší ze zrušených sankcí se týká zajištění podpory provozu integrovaného informačního systému státní pokladny pro rok 2013 a první čtvrtletí roku 2014. Ministerstvo nevypsalo otevřený tendr, což podle úřadu mělo. Od ÚOHS za to dostalo pokutu 820.000 korun, předseda Petr Rafaj rozhodnutí úřadu potvrdil a podaný rozklad zamítl.

Krajský soud v Brně zrušil i rozhodnutí, které stanovilo pokutu 250.000 korun za veřejnou zakázku na další rozvoj Informačního systému Auditního orgánu (ISAO) z přelomu let 2013 a 2014. I v tomto případě ministerstvo neoprávněně vypsalo jednací řízení bez uveřejnění, zakázka ale nesplňovala zákonné podmínky pro takový postup. I v tomto případě ministerstvo podalo rozklad a předseda úřadu jej zamítl.

Obě pokuty už ministerstvo financí zaplatilo, a to v roce 2017, kdy o případech rozhodl předseda ÚOHS. Podle rozhodnutí krajského soudu se ale úřad oběma případy musí zabývat znovu a vzít přitom v potaz právní názor soudu.

Pokud by při opětovném rozhodnutí úřad rozhodl jinak a pokutu nestanovil nebo stanovil v jiné výši, dostane ministerstvo peníze zpět.

Témata:  soudy Ministerstvo financí

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

19. dubna 2024 13:46

Pozor na smlouvy s dodavateli energií. Co by měla obsahovat férová smlouva?

Dodavatele elektřiny nebo plynu mění ročně téměř půl milionu odběratelů. Tento krok sám o sobě není ničím složitým. Důležité ale je vybrat si dodavatele, na kterého se zákazník může spolehnout. A s ním pak podepsat výhodnou a férovou smlouvu. Odborníci Kalkulátor.cz přinášejí pět základních bodů, která by taková smlouva měla obsahovat.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.