Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Příjem žádostí do COVID ubytování malé provozy začne 8. února

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Malá ubytovací zařízení budou moci o podporu z programu COVID ubytování začít žádat od 8. února, příjem žádostí bude otevřen do konce března. Ubytovatelé v soukromí, malé penziony či apartmány budou mít nárok na 200 korun na pokoj za 78 dnů nuceného uzavření kvůli druhé vlně pandemie koronaviru, na pomoc je připraveno půl miliardy korun. ČTK to dnes řekla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO), jejíž resort dotační titul připravil.

Program COVID ubytování fungoval už při první vlně uzavření na jaře, ale vztahoval se jen na hromadná ubytovací zařízení (HUZ), tedy ta, která disponují minimálně pěti samostatnými pokoji nebo apartmány a zároveň deseti lůžky, která slouží pro účely cestovního ruchu. Podnikatelé, kteří se do této skupiny nevešli, se podle Dostálové začali na ministerstvo obracet.

Ve spolupráci se Svazem venkovské turistiky a Českou unií cestovního ruchu tak resort připravil rozšíření programu o drobné ubytovatele. Ti podle Dostálové musejí splňovat podmínky, že ubytovací služby poskytují na základě živnostenského oprávnění, mají zaregistrovanou provozovnu a platí místní poplatky z pobytu. Dotace 200 korun byla podle Dostálové odvozena z tabulky platné pro příspěvek pro velká ubytovací zařízení, kde tato suma náleží penzionům nebo apartmánovým hotelům. "I u individuálních ubytovacích zařízení, když to vztáhnu k problémům HUZ, je pokles tržeb zhruba 80 procent, v kontextu to bude velmi podobné," řekla Dostálová.

Posuzování žádostí budou podle Dostálové úředníci provádět průběžně, dotaci by žadatelé měli získat do 30 dnů od vydání rozhodnutí. Podnikatelé podle Dostálové často dělají chyby v adrese nebo čísle účtu, což celý proces prodlužuje. "Chtěla bych apelovat na žadatele, aby si údaje několikrát přečetli a zkontrolovali je a tyto zbytečné chyby se podařilo tak maximálně eliminovat," uvedla dále.

Trh malých ubytovacích zařízení podle Dostálové dosud nikdo přesně nezmapoval, ale podle údajů Svazu venkovské turistiky by se měl týkat asi 30.500 pokojů, řekla dále.

Program nebude možné kombinovat společně s kompenzačním bonusem pro živnostníky, dotace bude případně o příslušnou částku z této pomoci krácena.

Souběžné čerpání bude ale možné s programy COVID nájemné nebo Antivirus. Podpora bude poskytnuta v režimu de minimis, což znamená limit 200.000 eur (asi 5,2 milionu Kč) na jednoho žadatele. Podrobné informace zájemci o dotaci najdou ve výzvě, kterou ministerstvo pro místní rozvoj zveřejnilo na svém webu.

Dotace se vztahují k období od 22. října do 22. ledna. Není do něj započten termín 3. až 17. prosince, kdy hotely, penziony a další podobné provozy mohly fungovat v běžném režimu. Administraci programu bude mít na starosti Státní fond podpory investic.

Témata:  program COVID bydlení

Aktuálně se děje

21. června 2024 10:11

17. června 2024 9:56

14. června 2024 16:04

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy