Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nová varianta covidu citelně oslabuje korunu. Nepomáhají jí ani včerejší slova guvernéra Rusnoka

CZK
CZK
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Komentář Lukáše Kovandy: Koruna dnes dopoledne středoevropského času znehodnotila vůči euru na svoji nejslabší úroveň od začátku letošního července. Oslabila až na 25,793. Od začátku listopadu si tak vůči euru pohoršila přibližně o 0,6 procenta, vůči dolaru ovšem dokonce o 3,1 procenta. To vše v měsíci, kdy Česká národní banka nečekaně prudce zvýšila svoji základní úrokovou sazbu, o 1,25 procentního bodu, tedy nejvýrazněji od června 1997.

Ani nejvydatnější zvýšení základní úrokové sazby za poslední takřka čtvrtstoletí tedy nestačilo na to, aby koruna vůči světovým měnám v listopadu byť jen nepatrně zpevnila. 

Bezprostředním důvodem dnešního oslabování koruny je zejména obecná nálada na světových trzích. Stupňuje se totiž obava z nové, „jihoafrické“ varianty covidu. Ta se objevila v jižní části Afriky, kde se pravděpodobně rozvinula v osobě nakažené virem HIV. Světová zdravotnická organizace i vědci se nyní snaží určit, jak nebezpečná tato varianta, tj. zejména, jak je smrtelná, jak snadno se šíří a zda na ni zabírají dosavadní vakcíny. Trhy v rostoucí míře zahrnují do svého výhledu možnost poměrně vysoké míry nebezpečnosti této nové varianty, pročež se zbavují rizikovějších aktiv, včetně právě české koruny, a uchylují se do bezpečnějších aktiv typu amerického dolaru nebo dluhopisů hlavně ekonomicky nejvyspělejších zemí.  

Koruně ovšem nepomohl ani včerejší výrok guvernéra Česká národní banky Jiřího Rusnoka, jenž uvedl, že si „dovede představit“, že by bankovní rada na svém prosincovém zasedání základní úrokovou sazbu ponechala na stávající úrovni. Trh přitom nyní počítá s tím, že v měsíčním horizontu bude základní sazba ČNB na úrovni tří procent. ČNB by tedy dle předpokladu trhu měla v prosinci sazbu zvýšit o 0,25 procentního bodu.  

Jenže další vlna covidu, která se nyní přelévá Evropou, Česko nevyjímaje, představuje svého druhu dezinflační tlak. Proto trh a ČNB ostatně také přehodnocují svůj výhled ve věci dalšího zvyšování sazeb. Přesto, že trh tedy nyní čeká mírnější razanci zvyšování sazeb než ještě v uplynulých týdnech, Rusnokova slova jej přesto v jisté míře zaskočila. Proto nyní koruna oslabuje nejvýrazněji z celého středoevropského regionu, vydatněji než forint i zlotý.  

Témata:  Koronavirus COVID-19 CZK ekonomika komentář

Aktuálně se děje

21. června 2024 10:11

17. června 2024 9:56

14. června 2024 16:04

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy