Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Inflace na Slovensku v září vystoupila na téměř desetileté maximum 4,6 procenta

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Meziroční míra inflace na Slovensku v září vystoupila na téměř desetileté maximum. Tempo meziročního růstu cen zboží a služeb dosáhlo 4,6 procenta proti tempu 3,8 procenta v srpnu, a inflace je tak nejvyšší od listopadu 2011. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad. Inflace v zemi zrychluje nepřetržitě od letošního února, kdy činila 0,9 procenta.

Vývoj spotřebitelských cen v září ovlivnily hlavně vyšší ceny potravin, paliv i školního stravování po útlumu státního financování obědů na základních školách. Potraviny, které spolu s náklady na bydlení a energie tvoří značnou část výdajů slovenských domácností, zdražily meziročně o 4,3 procenta, nejvíce od loňského května. Z potravin stouply zejména ceny zeleniny a ovoce, v meziročním srovnání zlevnil jen cukr a cukrovinky.

Se zrychlováním tempa inflace se potýkají i další evropské země. V České republice spotřebitelské ceny v září meziročně stouply o 4,9 procenta. Vyšší meziroční růst byl naposledy v roce 2008.

Za období od ledna do konce září se ceny zboží a služeb na Slovensku zvýšily ve srovnání se stejným obdobím loni o 2,4 procenta. Slovenské ministerstvo financí ve své zářijové prognóze zvýšilo výhled letošní inflace na 2,5 procenta. V příštím roce by spotřebitelské ceny měly stoupnout o 4,2 procenta, a to i kvůli očekávanému zdražení regulovaných cen energií pro domácnosti a malé podniky.

Témata:  inflace Slovensko EUR

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.