Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Dluhy domácností v listopadu stouply o 12 miliard

CZK
CZK
Foto: INCORP images

Dluhy českých domácností u bank letos v listopadu stouply proti říjnu o 11,9 miliardy korun na 1,853 bilionu. Dluhy nefinančních podniků naopak klesly o téměř 14 miliard na 1,164 bilionu. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Meziročně se dluhy domácností zvýšily o 111,4 miliardy a dluhy firem o 5,8 miliardy korun.

Dluhy domácností rostou vytrvale od února roku 2016. V září 2017 se celkový objem přehoupl přes 1,5 bilionu, bilion překonaly v květnu 2010. Lidé si berou půjčky především na bydlení. Úvěry na bydlení dlouhodobě tvoří více než tři čtvrtiny z celkového objemu dluhů domácností. Ke konci listopadu měly domácnosti dluhy z úvěrů za bydlení dohromady za 1,426 bilionu korun. Objem spotřebitelských úvěrů činil ke konci listopadu 264,76 miliardy, tedy zhruba 14 procent z celkového objemu dluhů domácností.

Zadlužení firem oproti domácnostem kolísá. V letošním roce meziměsíčně stoupalo od srpna do října a kromě toho také v lednu, březnu a dubnu. Naopak v únoru, květnu, červnu, červenci a listopadu klesalo. Z úvěrů poskytnutých nefinančním podnikům mají při rozdělení podle původní doby splatnosti nejvýznamnější podíl dlouhodobé půjčky. Ke konci listopadu činil objem úvěrů firem se splatností nad pět let podle ČNB zhruba 661 miliard korun, což byla více než polovina z celkového objemu dluhů firem.

Centrální banka zveřejňuje statistiku každý měsíc. Odvozuje se z bilancí měnových finančních institucí, které zahrnují vedle centrální banky, obchodních bank a poboček zahraničních bank v Česku také fondy peněžního trhu, úvěrní a spořitelní družstva.

Témata:  rodinný rozpočet dluhy Peníze

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy