Česká národní banka stanovila pěti největším tuzemským bankám sazbu kapitálové rezervy pro jiné systémově významné instituce. Nahradila dosud uplatňovanou kapitálovou rezervu ke krytí systémového rizika. Od října tak rezerva v případě ČSOB činí 2,5 procenta, u České spořitelny a Komerční banky dvě procenta, u Unicredit Bank 1,5 procenta a u Raiffeisenbank 0,5 procenta. U všech institucí je sazba ve srovnání s dříve uplatňovanou rezervou nižší, informovala dnes ČNB v tiskové zprávě.
Účelem rezervy je potlačovat riziko plynoucí z možné destabilizace příslušných bank. Destabilizace kterékoli z těchto bank by mohla poškodit důvěru ve schopnost bankovního sektoru poskytovat efektivně své služby, což by mohlo mít závažné nepříznivé dopady na finanční systém a celou českou ekonomiku. Nová rezerva vznikla začleněním příslušné směrnice EU do českého právního řádu. Ta zároveň již neumožňuje využívat starší kapitálovou rezervu.
Rezerva je tvořena kmenovým kapitálem na individuálním i konsolidovaném základě v příslušné procentní výši z celkového objemu rizikové expozice.
ČNB stanovuje sazbu kapitálové rezervy pro jiné systémově významné instituce (rezerva J-SVI) podle výše skóre systémové významnosti instituce. Následně sazbu porovná s legislativně stanoveným limitem v případě, že je instituce vlastněna zahraniční společností označenou jako domácí nebo globální systémově významná instituce, a stanoví ji tak, aby s ním byla v souladu. Dohledové posouzení pak slouží k případnému zohlednění specifik konkrétní instituce ve výši sazby.
Témata: Česká národní banka (ČNB), banky
Související
11. listopadu 2024 11:07
8. listopadu 2024 10:18
6. listopadu 2024 7:22
2. října 2024 11:27
20. září 2024 17:13