Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČNB: Limity pro poskytování hypoték beze změny, ceny bytů výše o 18 procent

Česká národní banka
Česká národní banka
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Česká národní banka dnes ponechala poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zastavené nemovitosti (LTV) na 90 procentech. Zároveň nepovažuje nyní za nezbytné obnovit další dva limity pro poskytování hypoték a ani zpřísňovat jiné parametry pro poskytování hypoték. ČNB o tom dnes informovala na tiskové konferenci poté, co bankovní rada projednala Zprávu o finanční stabilitě 2020/2021.

Loni v červnu centrální banka zrušila u posuzování žádostí o hypotéku limit pro poměr mezi měsíční splátkou veškerých úvěrů proti celkovému čistému měsíčnímu příjmu (DSTI). Předtím v dubnu zrušila limit poměru výše dluhu a čistého příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI).

"I za situace uvolněných úvěrových standardů a přetrvávajícího nadhodnocení cen bydlení lze pravidla pro poskytování hypoték zatím ponechat beze změny. Překračování limitu LTV či poskytování úvěrů s vysokými hodnotami DTI a DSTI je záležitostí několika málo institucí," uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Zachování limitů s povděkem kvitovaly banky. Z průměrné hypotéky 3,2 milionu Kč to znamená, že žadatel o hypotéku musí v hotovosti složit deset procent (320.000 Kč), reagoval analytik České bankovní asociace Miroslav Zámečník. Omezit poptávku po hypotečních úvěrech mohou podle něj nyní úrokové sazby.

Banka poskytovatele hypoték upozornila na to, že považuje úvěrové standardy za "hraničně uvolněné". "Na další uvolňování úvěrových standardů a přijímání dodatečných rizik by ČNB již musela reagovat nástroji makroobezřetnostní politiky," uvedla banka.

"Scénář, kterému se chceme vyhnout, je, aby instituce, které uvolnily úvěrové standardy, nenásledovaly další s cílem udržet si tržní podíl. Pokud takovou situaci uvidíme, zpřísníme úvěrové podmínky. Zatím jsem takovou situaci nezaznamenali," uvedl ředitel sekce finanční stability ČNB Jan Frait.

Zpřísňování limitů na hypotéky lze podle analytika Komerční banky Františka Táborského očekávat na přelomu tohoto roku. V polovině příštího roku totiž centrální bankéři očekávají, že se ekonomika již bude nacházet v normálním stavu, což byl i hlavní důvod zvýšení proticyklické rezervy pro banky, dodal.

ČNB konstatovala, že ceny nemovitostí loni a v prvních měsících letošního roku navzdory pandemii svižně rostly. Banka odhaduje, že ceny bytů jsou v ČR nadhodnoceny v průměru o 18 procent a ve vybraných lokalitách s vysokým podílem investičních bytů až o čtvrtinu.

Zpráva ČNB uvádí, že významným zdrojem systémových rizik v ekonomice je opakované roztáčení spirály mezi dluhovým financováním nákupu rezidenčních nemovitostí a jejich rychle rostoucími cenami. "Rostoucí koncentrace úvěrů spojených s financováním nemovitostí je tak pro domácí bankovní sektor jedním ze strukturálních rizik. Podíl hypoték na úvěrech soukromému nefinančnímu sektoru se blíží jedné polovině a v porovnání s ostatními zeměmi EU je tato koncentrace nadprůměrná," upozornila ČNB. Dodala, že ve srovnání s cenovým dnem z konce roku 2013 jsou ceny nemovitostí v ČR vyšší zhruba o 70 procent.

Podle Fraita ceny nemovitostí letos ještě rychle porostou. Příští rok ČNB čeká výrazné zpomalení tempa růstu cen nemovitostí. S postupným zpomalováním tempa růstu počítá banka i u úvěrů na bydlení.

Celou zprávu o finanční stabilitě ČNB zveřejní 15. června.

Témata:  Česká národní banka (ČNB)

Související

Aktuálně se děje

26. června 2025 11:13

17. června 2025 12:34

Dovolená snů se může změnit v noční můru

Na vlastní pěst, nebo si užít připraveného balíčku, to je dilema mnoha cestovatelů, kteří se chystají na dovolenou. Zájezd spotřebitelům přináší mnoho výhod a robustnější ochranu. Kdy se objednané služby považují za zájezd a na co si dát pozor při jeho nákupu? 

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trump náhle ustoupil od cel. Trhy zaskočil slabý dolar

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Ve středu odpoledne středoevropského času bylo stále patrnější, že obchodní válku, kterou rozjela, nemá plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zradila. Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslaboval. Třeba česká koruna si vůči němu včera kolem půl čtvrté odpolední středoevropského času připisovala výrazné takřka procento.