Český vládní dluh stoupl na 1,7835 bilionu korun

Vládní dluh ČR v loňském třetím čtvrtletí meziročně stoupl o 5,4 miliardy korun na 1,7835 bilionu korun. Míra zadlužení ale klesla o 1,91 procentního bodu na 31,97 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve srovnání s druhým čtvrtletím se dluh snížil o 33,8 miliardy korun a míra zadlužení klesla o 1,18 procentního bodu.

Ilustrační fotografie

Míra zadlužení sektoru vládních institucí je podle hlavního ekonoma BHS Štěpána Křečka nejnižší od propuknutí krize. "Jedná se o nejlepší výsledek od roku 2009, kdy se zadlužení začalo prudce zvyšovat kvůli příchodu světové hospodářské krize do České republiky," podotkl.

"Saldo hospodaření vládních institucí skončilo ve třetím čtvrtletí loňského roku v přebytku více než 15 miliard korun, což odpovídá jednomu procentu HDP. Ústřední vládní instituce hospodařily s přebytkem 11,4 miliardy korun, zatímco saldo hospodaření místních vládních institucí dosáhlo deficitu 1,4 miliardy korun," uvedl vedoucí oddělení vládních účtů ČSÚ Jaroslav Kahoun.

Celkové příjmy vládních institucí ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostly o 6,6 procenta. Podle statistiků se na tom podílel zejména růst daní z důchodů, přijatých sociálních příspěvků nebo důchodů z vlastnictví. Celkové výdaje vládních institucí byly vyšší o 7,5 procenta. K jejich růstu nejvíce přispěl růst náhrad zaměstnancům, mezispotřeby a naturálních sociálních transferů, uvedl ČSÚ.

Související:

reklama
Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky