Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Budou Češi platit "Havlovkou"? Padl návrh na "10tisícovku" Václava Havla

Předseda Evropské numismatické asociace Evžen Škňouřil navrhl České národní bance, aby vydala bankovku v nominální hodnotě deset tisíc korun s portrétem bývalého prezidenta Václava Havla. V pondělním vydání o tom informuje Mladá fronta Dnes.

"Předpokládám, že Bankovní rada ČNB nepropásne jedinečnou příležitost zapsat se do historie české měny," míní numismatik, který banku oslovil se svým nápadem krátce po Havlově smrti. "Na líci by byl Václav Havel, na rubu pak mapa světa s vyznačením míst jeho státních návštěv a v ozdobném rámečku miniatury všech státních vyznamenání, která získal od hlav států a jež jako celek předal do sbírek Národního muzea v Praze," napsal ČNB. S pochopením se však nesetkal. "Oni mě arogantně odpověděli, že se o tyto věci nemám starat. Ale pokud vím, tak mají přijímat podněty občanů," postěžoval si Škňouřil Lidovým novinám. ČNB ho odmítla s tím, že nesmí zveřejňovat své "záměry na změny v emisi oběživa".

Témata:  CZK

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

22. dubna 2024 18:27

Vysoké úroky povzbuzují ekonomiku, soudí američtí finančníci i ekonomové. MMF ale varuje

Mezinárodní měnový fond (MMF) se v minulém týdnu nezvykle ostře pustil do Spojených států. Vadí mu jejich rozhazovačnost. Ta jim prý sice dopomáhá k impresivnímu ekonomickému růstu, leč není dlouhodobě udržitelná. Přílišné výdaje Washingtonu mohou podle MMF celosvětově opětovně zvýšit inflaci a ohrozit rozpočtovou a finanční stabilitu. Jinými slovy, hrozí, že za velké americké dluhy nakonec zaplatíme všichni – ať už krizemi či pořádnou inflací.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.