Polovina Čechů si dopřává zimní i letní dovolenou

Podle průzkumu agentury Nielsen Admosphere pro společnost PROFI CREDIT navštěvují Češi nejčastěji tuzemské hory a zimní dovolenou si zařizují převážně sami. Pouze 8 % z nich využívá služeb cestovní kanceláře. 8 z 10 respondentů uvedlo, že za zimní dovolenou v Čechách utratí do 10 tisíc korun. V případě, že vyráží do zahraničí, utratí o 5 tisíc více.

Ilustrační fotografie

I když Češi preferují letní dovolenou, za zimními radovánkami do hor se jich přesto vydá 58 %. Pro 2 z 10 respondentů je zimní dovolená dokonce lákavější než letní. Při výběru termínu dovolené se více než polovina Čechů (58 %) nelimituje termíny jarních prázdnin ve školách. 20 % dotázaných se dokonce období jarních prázdnin cíleně vyhýbá.

Pro většinu rodin ale znamená zimní dovolená zvýšenou finanční zátěž. Polovina dotázaných uvedla, že si nemůže dovolit jet na letní i zimní dovolenou v jednom roce. 6 z 10 respondentů připustilo, že na ni musí šetřit nebo ji financovat ze svých úspor. Schopnost platit zimní dovolenou z běžných finančních prostředků stoupá s čistým měsíčním příjmem.

Ačkoli se více než polovina Čechů domnívá, že jsou tuzemská lyžařská střediska přeplněná a poskytují služby na nižší úrovni, než je tomu v zahraničí, přesto do nich opakovaně vyrazí 91 % respondentů. Současně polovina dotázaných ale uvedla, že alespoň jednou za sezonu vyrazí na svah do zahraničí. Češi nejčastěji vyráží do Rakouska, Itálie, na Slovensko či do Francie. Pouze 8 % respondentů si kupuje zájezd od cestovní kanceláře. Češi si raději organizují zahraniční zimní dovolenou sami. Nejčastějším způsobem dopravy je vlastní auto. Využívá jej 75 % dotázaných. Zhruba 13 % jezdí na zahraniční zimní dovolenou autobusem.

Zimní dovolená bývá spojena se zvýšeným rizikem úrazu, což potvrzují statistiky pojišťoven. Podle ERV Evropské pojišťovny je lyžování nejrizikovějším zimním sportem. Každý třetí úraz z lyží je vážný, na snowboardu je to dokonce 55 %. Češi jsou každoročně zodpovědnější, přesto na hory vyráží každý pátý bez cestovního pojištění. „Z našeho průzkumu je patrné, že si Češi uvědomují rizika lyžování i vysoké ceny ošetření v zahraničí a zodpovědně si sjednávají cestovní pojištění,“ říká Dana Soukeníková, marketingová ředitelka společnosti PROFI CREDIT.

Témata: dovolená | zima | léto | MoneyMAG.cz

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky