Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Koruna pod tlakem

Koruna pod tlakem

Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Na devizovém trhu bylo tento týden živo. Psala se další kapitola nekonečného řeckého příběhu, zasedal americký Fed i Česká národní banka a akciové a komoditní trhy byly ovlivněny nervózní atmosférou, která se promítla do výrazných a často iracionálních pohybů.

Z této napjaté atmosféry těžil švýcarský frank a částečně i americký dolar. Na problémy kolem Řecka a nervózní náladu na finančních trzích doplatila česká měna, která během týdne oslabovala. Vůči euru se koruně během pondělí nepodařilo výrazněji posílit a v následujících dnech již pouze ztrácela. V pátek v poledne se na mezibankovním trhu obchodovalo kolem 24,35 EUR/CZK. Koruna se od počátku února pohybuje ve střednědobém kanálu 24 až 24,60 EUR/CZK a pohyb v tomto pásmu lze očekávat i během příštího týdne. Na páru s americkým dolarem bylo opět rušno. Koruna oscilovala bez výrazného trendu v hranicích 16,80 - 17,20 USD/CZK. Výrazné denní změny na tomto měnovém páru budou s velkou pravděpodobností pokračovat. Vůči polskému zlotému probíhalo obchodování v relativním poklidu v pásmu 6,05 – 6,12 PLN/CZK.Pozornost trhů se soustředila na dvě dominantní události. Ve středu skončilo dvoudenní zasedání americké centrální banky Fed, která nechala úrokové sazby podle očekávání beze změny a v úterý řecký parlament hlasoval o důvěře mírně upravené vlády G. Papandreou. Ta získala potřebnou většinu a udělala tak první krok směrem k získání další části půjčky.   V Řecku však zdaleka není vyhráno, protože úsporný balíček musí nejdříve projít legislativním procesem v řeckém parlamentu, což bude úkol nelehký a řecký příběh tak zdaleka nekončí.Nejvíce očekávanou domácí ekonomickou událostí tohoto týdne bylo bezesporu zasedání Bankovní rady ČNB, která jednala o měnových otázkách a hlasovala o nastavení úrokových sazeb. Podle očekávání zůstala hlavní úroková sazby beze změny na úrovni 0,75 %, kde se již drží více než rok.  Inflační tlaky v domácí ekonomice jsou podle ČNB patrné, ale neznamenají zatím větší nebezpečí pro české hospodářství. Obzvláště bedlivě je třeba sledovat růst potravin, naopak růst pohonných hmot zpomalil. Česká ekonomika se postupně zotavuje, přesto se potýká s několika problémy. Růst HDP táhne především čistý export, zatímco domácí poptávka je na nízkých úrovních a nepředstavuje z hlediska inflačních tlaků výraznější hrozbu. Co je možné označit za nebezpečí je vývoj na periférii eurozóny a zpomalení ekonomiky v USA.

Témata:  CZK

Související

Aktuálně se děje

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

25. dubna 2025 12:50

Benzín je nejlevnější od roku 2021. Ale už příští týden to může být jinak

Ceny pohonných hmot v Česku v uplynulém týdnu opět klesaly, tempo bylo ale ve srovnání s předchozím týdnem nižší. Benzin Natural 95 zlevnil o devět haléřů na průměrných 34,23 Kč/l. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl lety. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trump náhle ustoupil od cel. Trhy zaskočil slabý dolar

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Ve středu odpoledne středoevropského času bylo stále patrnější, že obchodní válku, kterou rozjela, nemá plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zradila. Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslaboval. Třeba česká koruna si vůči němu včera kolem půl čtvrté odpolední středoevropského času připisovala výrazné takřka procento.