Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zadluženost USA je gigantická a stále narůstá

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Grafton

Zadluženost Spojených států amerických je gigantická a stále narůstá. Oficiální zadlužení přesáhlo hranici 20 BILIONŮ dolarů. To je pro představu více než 350 ročních rozpočtů České republiky. Demokraté a vláda Baracka Obamy posunuli dluh na další rekordy, ovšem ve stejném duchu budou pokračovat i republikáni v čele s Donaldem Trumpem. Zvyšování deficitu totiž bude třeba, aby Trump splnil své předvolební sliby. Informuje Jakub Petruška, investiční analytik, Zlaťáky.cz.

V současné době dluží každý Američan kolem 70 000 dolarů, což je bezmála 1,6 milionu korun. Rovněž jednotlivé státy USA se topí v moři dluhů. Ty ale mohou způsobit postupný rozpad finančních systémů, řízení a fungování samotných států. A protože ty spolu tvoří jakýsi buněčný komplex, jejich problémy by postupně mohly narušit základy celé země, potažmo celé Země.Nejvíce zadlužené státy:

Massachusetts (cca 11 000 dolarů na obyvatele),

Connecticut (cca 9 200 dolarů),

Rhode Island (cca 8 900 dolarů),

Aljaška (cca 8 200 dolarů),

New Jersey (cca 7 400 dolarů)Státy s nejnižším státním dluhem na obyvatele:

Tennessee (cca 900 dolarů),

Nebraska (cca 1 000 dolarů),

Nevada (cca 1 200 dolarů),

Georgia (cca 1 300 dolarů),

Arkansas (cca 1 500 dolarů).

V současné době je nejvíce zadlužený stát Massachusetts, kde každý obyvatel nese zátěž ve výši cca 11 000 dolarů. Z hlediska podílu na státním dluhu je to cca 14 % a další výhled je podle analytiků Standard & Poors negativní. Stejně jako další státy jsou zde vyžadovány velké investice do oprav silnic, škol, infrastruktury atd.Nicméně i mezi dlužníky se najde výjimka. Např. stát Nebraska zatěžuje své obyvatele dluhem cca 1 000 dolarů na hlavu. Stát je fiskálně zdravý ve všech kategoriích, má dostatek hotovosti na pokrytí krátkodobých závazků a výnosy překračují výdaje o sedm procent a přebytek na jednoho obyvatele činí cca 294 dolarů. I státy očividně mohou hospodařit zodpovědně.Když se podíváme mimo USA, také se nám nenaskytnou zrovna nejlepší vyhlídky. Nedávno jsme třeba byli svědky bankrotu Portorika, které vyhlásilo platební neschopnost a obrátilo se na soud s žádostí o ochranu. Portoriko dluží věřitelům asi 70 miliard dolarů.Tak nebo tak, zadlužení narůstá všude na světě. Pokud ovšem Spojené státy nepřistoupí k radikálnímu řešení, hrozí jim bankrot, což by spustilo nepředvídatelnou likvidační lavinu po celém světě. Už za vlády Baracka Obamy jsme viděli rozpočtové provizorium a omezování fungování státní správy. Toto ale nejde do nekonečna. Jednou číšník účet přinese.

Témata:  USA

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 19:38

Neberte si hypotéky. Brzo dostanete dotaci. Alespoň za to už bojují lobbisté

Komentář Vladimíra Pikory: Dnešní doba je plná nálepkování. Na každého se něco najde. Kdekdo je např. populista, ačkoli argumenty pro takové označení jsou obvykle na vodě. Podle mě je nálepkování falešné. Mnohdy je jen politicky motivované. Skutečný populismus je jinde. Příkladem klasického populismu, který se za populismus překvapivě neoznačuje, je návrh některých výrobců stavebního materiálu, developerů, a dokonce i bank na dotace hypoték.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.