Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kauza Deutsche Bank nabírá na obrátkách. Ohrožuje globální finanční sektor

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Bankovní krize v Evropě nabírá na obrátkách. Trhy sledují především kauzu největší německé banky Deutsche Bank, která se zapletla do skandálu s nekorektními hypotékami. Nejistotu na trzích navíc zvyšují i chystané prezidentské volby v USA. Informuje Patrik Hudec, portfolio manažer Generali Investments CEE.

Příležitosti pro další týdny:

Začala výsledková sezóna za třetí kvartál. V případě oživení zisků může pomoci posouvat historická maxima akcií na nové úrovně. V nejbližších měsících zřejmě ke zvyšování sazeb v USA nedojde, protože v listopadu budou prezidentské volby. Klíčová budou navíc čísla z trhu práce. Ropní těžaři zemí OPEC se shodli poprvé od roku 2008 na globálním snížení produkce ropy. Její cena díky tomu začala růst.

Hrozby pro další týdny:

Akciové trhy USA se obchodují blízko svých maxim. Trhy očekávají oživení firemních zisků, což ale může být přehnaně optimistické. Prezidentské volby v USA (8. listopadu 2016) přinášejí nejistotu na trzích a zvyšují volatilitu. Program obou kandidátů počítá s významnějšími zásahy do systému.  Kauza největší německé banky Deutsche Bank nabírá na obrátkách a představuje jedno z největších rizik globálního finančního sektoru.

Země OPECu se poprvé od roku 2008 dohodly na zmrazení produkce ropy (z 33,24 na 32,5 mld. barelů/den). To podpořilo ceny ropy v růstu, což může nastartovat akcie ropných těžařů a zlepšit náladu na světových akciových trzích.

Členové amerického FEDu se shodli na tom, že tamní ekonomika na zvedání úrokových sazeb ještě není připravena a odložili jej pravděpodobně na konec roku. Potvrdit připravenost USA na druhé zvýšení úrokových sazeb za poslední dva roky ale budou muset čísla z trhu práce. Dobrá čísla z pracovního trhu budou impulsem k růstu sazeb.

Významný dopad na trhy budou mít listopadové prezidentské volby v USA. S blížícími se volbami bude vývoj trhů čím dál více nejistý.

Finanční tituly ztrácely

V Evropě nabírá na obrátkách bankovní krize. V popředí zájmu je osm let staré nekorektní jednání s hypotékami největší německé banky Deutsche Bank. Téměř likvidační pokuta 14 mld. USD by jí ale měla být snížena na 5,4 mld. USD. Akcie evropských bank klesají na svá dlouhodobá minima a evropský bankovní systém je ohrožen. 

Finanční tituly na akciových trzích zakončily září ve ztrátě a poslaly index S&P 500 za celý měsíc září do červených čísel (-0,1 %). Nejistoty okolo Deutsche Bank dopadly na tento sektor v Evropě i v USA. Evropa v září ztratila 0,2 %. Akcie rozvíjejících se trhů si naopak vedly dobře (+1,1 %), stejně tak české akcie (+0,5 %). Kvůli vyšetřování vládních kroků Evropskou komisí bylo nejslabší v Evropě Polsko (-4,7 %).

Témata:  banky ekonomika

Související

Aktuálně se děje

12. dubna 2025 15:41

11. dubna 2025 10:26

10. dubna 2025 9:17

Trumpův velký omyl: Obchodní válka mu přerostla přes hlavu, dolar padá

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Nemá obchodní válku, kterou rozjela, plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zrazuje, protože Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslabuje. Třeba česká koruna si vůči němu za dnešek připisuje (v čase 15:35) výrazné takřka procento. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trump náhle ustoupil od cel. Trhy zaskočil slabý dolar

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa se zásadně přepočítala. Ve středu odpoledne středoevropského času bylo stále patrnější, že obchodní válku, kterou rozjela, nemá plně pod kontrolou. Alespoň podle vývoje kursu dolaru. Americká měna ji zradila. Trumpovi lidé čekali posilování dolaru, který ovšem místo toho oslaboval. Třeba česká koruna si vůči němu včera kolem půl čtvrté odpolední středoevropského času připisovala výrazné takřka procento.