Vyberte si hypotéku podle svých potřeb

PR ČLÁNEK Většina z nás asi tuší, že hypotéka představuje nějaký dlouhodobý úvěr, za který se ručí nemovitostí. Na trhu ovšem existuje celá řada různých typů hypotečních úvěrů, ve kterých už nemusí být tak snadné se zorientovat. A vzhledem k tomu, že smlouvu na hypotéku uzavíráme obvykle sotva jednou či dvakrát za život, následující stručný přehled nejčastějších variant může přijít vážně vhod.

Klasická x americká hypotéka

Podle toho, k jakému účelu má být úvěr použitý, můžeme hypotéky rozdělit na tzv. účelové a neúčelové. Pod označením účelová se skrývá klasická hypotéka, která smí sloužit výhradně k financování předem definovaných záměrů přímo souvisejících s bydlením. Obvykle se jedná o koupi nemovitosti nebo pozemku, případně stavbu či rekonstrukci nebo třeba o splacení úvěru či půjčky použitých na investice do nemovitosti.

Vedle klasické se ale můžeme setkat také s tzv. americkou hypotékou, která je neúčelová, což v praxi znamená, že i zde sice ručíme nemovitostí, ale získané finance můžeme použít k libovolným účelům. Daní za tuto větší volnost je vyšší úroková sazba oproti běžným hypotékám.


Hypotéka dle procenta zástavní hodnoty nemovitosti

Zástavní hodnota nemovitosti (LTV) vyjadřuje, kolik procent z hodnoty nemovitosti pokrývá hypoteční úvěr. Banky přitom zpravidla poskytují hypotéky do výše 60 - 80% tržní hodnoty zastavené nemovitosti.

Výjimkou ale není ani tzv. stoprocentní hypotéka nebo dokonce úvěr, který je vyšší než cena nemovitosti, a jeho část tak lze využít například k vybavení domácnosti. V takových případech hraje rozhodující roli bonita žadatele. Podobně velkorysé půjčky banky poskytují pouze klientům, které vyhodnotí jako vysoce solventní.


Hypotéka bez doložení příjmů

Dalším speciálním druhem je hypotéka bez doložení příjmu. Název je sice trošku zavádějící, protože i tady chce banka znát alespoň část příjmů, přesto se jedná o vítanou možnost pro každého, kdo z nějakého důvodu nechce zcela odkrýt svoji finanční situaci. Dobře se ale hodí také pro osoby samostatně výdělečně činné, které by kvůli svojí krátké historii nemohly bance předložit požadovaný přehled příjmů a výdajů.


Offsetová hypotéka

Poslední typ, který zde zmíníme, ale nikoliv poslední existující, je offsetová hypotéka. Ta závisí na tom, kolik peněz máte na spořicím účtu nebo jiném druhu vkladu. Funguje zde tzv. bilanční princip a výše hypotečních splátek se odvozuje z rozdílu mezi hypoúvěrem a vkladem na spořicím účtu.

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky