Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

ČNB uložila České spořitelně pokutu 2,75 milionu korun

Česká národní banka (ČNB)
Česká národní banka (ČNB)
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Česká národní banka v polovině ledna potrestala Českou spořitelnu pokutou 2,75 milionu korun za pochybení v telefonních hovorech s nabídkou investičních služeb a v poskytování služeb pro fondy. Spořitelna sankci respektuje, nedostatky odstranila, uvedl její mluvčí. Napsaly to dnes Hospodářské noviny (HN).

Spořitelna podle ČNB pochybila tím, že neuchovala veškeré záznamy telefonních hovorů s potenciálními investory a že nezajistila takový systém uchování záznamů, který by znemožnil jejich manipulaci. U klientů z řad fyzických osob se pochybení děla v letech 2018 až 2020. Podobné prohřešky ČNB vytýkala také u nabídky pro firemní klientelu, kde například zaměstnanci spořitelny neměli povinnost pořizovat záznamy z osobních jednání se zákazníky, která se týkala investičních služeb.

Druhou oblastí, kde podle centrální banky byly nedostatky, je poskytování služeb pro fondy. "K 14. únoru 2019 neplnila řádně kontrolní povinnosti depozitáře investičního fondu," napsala ČNB v rozhodnutí o spořitelně. Podle ČNB například u investičního fondu Investika realitní otevřený podílový fond neprováděla spořitelna kontrolu, zda byla řádně vypočítána aktuální hodnota podílového listu a oceňován majetek a dluhy fondu. Spořitelna také například nekontrolovala, zda fond dodržuje investiční limity.

"Respektujeme rozhodnutí ČNB i výši pokuty. Nedostatky, na jejichž základě nám byla udělena, jsme bez prodlení odstranili a peníze uhradili," citují HN mluvčího České spořitelny Filipa Hrubého. Pokutu podle něj ČNB významně snížila. Původně centrální banka vyměřila třímilionovou sankci.

Problémy s nahráváním komunikace se zákazníky se ČNB zabývá dlouhodobě. Pokuty přes milion korun za to uložila Komerční bance nebo Fincentru. "Česká národní banka v minulosti zaznamenala obtíže při plnění nahrávací povinnosti některými finančními institucemi poskytujícími investiční služby," uvedla mluvčí centrální banky Petra Vlčková.

V uplynulém roce ukládala ČNB neobvykle vysoké peněžní tresty zejména za poplatky a úrokové náklady, které finanční instituce účtovaly klientům při předčasném splacení hypotéky. UniCredit Bank za to čelila pokutě deset milionů korun, Komerční banka v polovině loňska musela zaplatit 7,5 milionu korun. Počátkem loňského roku centrální banka uložila za podobné pochybení pokutu pět milionů korun stavební spořitelně Modrá pyramida, která patří do skupiny Komerční banky.

Témata:  Česká národní banka (ČNB) Česká spořitelna

Aktuálně se děje

24. května 2024 15:53

24. května 2024 10:49

23. května 2024 10:31

Předpověď počasí na noc a pátek 24. května

Přes naše území bude postupovat k severozápadu mělká tlaková níže, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy